301 فیلم واجد شرایط حضور در جوایز اسکار 2023 شناخته شدند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز به نقل از ورایتی، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (AMPAS) روز دوشنبه اعلام کرد که 301 فیلم واجد شرایط حضور در نودوپنجمین دوره جوایز اسکار هستند. این تعداد نسبت به 276 فیلم مجاز سال گذشته افزایش داشته اما در مقایسه با 366 محصول سال 2020 کاهش یافته است.

تمام رقبای مورد انتظار در این فهرست حضور دارند. پرفروش‌ترین فیلم‌های سال شامل «آواتار: راه آب»، «پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد» و «تاپ گان: ماوریک» و همچنین فیلم‌های تحسین‌شده‌ای چون «اشباح اینیشرین»، «همه‌چیز همه‌جا به یکباره» و «تار» از جمله آثاری هستند که در این فهرست به چشم می‌خورند.

پلتفرم‌های پخش آنلاین فیلم هم حضور پررنگی در فهرست آثار مجاز برای شرکت در اسکار نودوپنجم دارند. به‌عنوان مثال نتفلیکس با آثاری چون «در جبهه غرب خبری نیست» و «پیاز شیشه‌ای»، آمازون با «آرژانتین 1985» و «سیزده زندگی»، و اپل با «چا چا ریل اسموت» و «رهایی» بخت درخشش در اسکار امسال را دارند.

همچنین تعدادی از آثار بین‌المللی، حتی اگر گزینه‌های رسمی حضور در بخش اسکار بهترین فیلم بین‌المللی نبوده‌اند، در این فهرست قرار گرفته‌اند. از این جمله می‌توان به حماسه هندی «ررر» به کارگردانی اس.اس. راجامولی و درام کره‌ای «دلال» به کارگردانی هیروکازو کوره-اِدا اشاره کرد.

اما نکته‌ای که می‌تواند برای ما ایرانی‌ها جالب باشد، حضور نام آثار سه فیلمساز ایرانی در فهرست فیلم‌های واجد شرایط برای حضور در اسکار 2023 است. «خرس نیست» (جعفر پناهی)، «عنکبوت مقدس» (علی عباسی) و «لاله» (اسی نیک‌نژاد) سه فیلمی هستند که به کارگردانی فیلمسازان ایرانی ساخته شده و واجد شرایط حضور در اسکار نودوپنجم تشخیص داده شده‌اند.

9 هزار و 579 عضو دارای حق رأی آکادامی اسکار از ساعت 9 صبح 12 ژانویه تا 5 بعدازظهر 17 ژانویه (22 تا 27 دی) می‌توانند آراء خود را ارسال کنند. فهرست رسمی نامزدهای جوایز اسکار روز 24 ژانویه (4 بهمن) اعلام شده و مراسم اسکار هم روز 12 مارس (21 اسفند) در دالبی تیاتر برگزار خواهد شد.