این روزها نمایش امیر آقایی در سریال «خون‌سرد» مورد توجه مخاطبان و منتقدان قرار گرفته است. این، فصل درخشان دیگری از هنر بازیگری آقایی است؛ مردی همیشه مسلط بر نقش که بازی ممتاز کم ندارد. در این پرونده برخی از نقش‌های مهم او را مرور می‌کنیم. شما بازی امیر آقایی را در کدام کار بیشتر دوست داشتید؟

شنای پروانه

یکی از درخشان‌ترین هنرنمایی‌های آقایی که به خاطرش سیمرغ گرفت. او در این فیلم به خوبی و با تسلط بر جزییات، از عهده ایفای نقش یک «گنده لات» بر می‌آید؛ کسی که درگیر یک ماجرای ناموسی شده و به انتقام‌کشی از عاملان آن برمی‌خیزد.

زن دوم

دومین تجربه آقایی در سینما که پس از فیلم «ارتفاع پست» رقم خورد. آقایی در این فیلم نقش یک مرد معلول را بازی می‌کند که در پی یک زندگی پرفراز و نشیب، ناباورانه عشق دیرین خود را باز می‌یابد.

کوچه بی‌نام

یک نقش متفاوت دیگر از آقایی؛ این بار در قامت مردی که دنبال یک رابطه بیرون از خانواده است و رفتارهایی سبکسرانه، کوچک‌تر از سن واقعی‌اش دارد.

چهارشنبه 19 اردی‌بهشت

این بار امیر آقایی با تسلط کامل نقش مردی را باز می‌کند که برای یک کمک بلاعوض در روزنامه آگهی داده. مواجهه او با سیل نیازمندان و رنجی که از شنیدن سرگذشت آنان می‌کشد، هنرمندانه است. علت این رفتار عجیب آقایی در پایان فیلم مشخص می‌شود؛ جایی که روشن می‌شود هنگام نیاز حیاتی او به پول کسی حاضر نشده دستش را بگیرد.

بدون تاریخ، بدون امضا

یک تقش‌آفرینی تحسین‌برانگیز دیگر از امیر آقایی؛ این بار در نقش پزشکی که با نگاه‌های عمیق و سنگین خود مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. او به خوبی زجری را که دکتر نریمان می‌کشد به بیننده انتقال می‌دهد. آقایی به خاطر بازی در این نقش، نامزد دریافت سیمرغ شد.

بادیگارد

یک پلیس سختگیر و مقتدر که به نیروی تحت امرش تعصب دارد. او در کشاکش بین فشارهای بیرونی و علاقه‌اش به نیروی خود، برزخی واقعی را تجربه می‌کند؛ نقشی که آقایی به خوبی از عهده ایفای آن برآمده است.

آقازاده

تصویری متفاوت از آقایی در قاب دوربین؛ او اینجا هم هر کاری دلش می‌خواهد انجام می‌دهد، اما این بار با تکیه بر موقعیت سیاسی و ثروتش. یک رانتخوار اختلاسگر که ایفای نقشش مورد توجه قرار گرفت.

نوار زرد

یک سرگرد آگاهی که گره از معماهای جنایی باز می‌کند. در این میان اما او با پرونده‌ای مواجه می‌شود که به زندگی شخصی‌اش گره خورده است. آقایی در «زندگی خصوصی» هم نقش پلیس وظیفه‌شناسی را بازی می‌کند که به درخواست‌های نامتعارف دوست قدیمی‌اش پاسخ منفی می‌دهد.

خون‌سرد

آقایی در این سریال نقش پزشکی را ایفا می‌کند که دو چهره دارد؛ یک چهره بسیار آرام و طبیعی در انظار عمومی و در خدمت مقررات و چهره دیگر، مردی که با قانون خودش از بدکاران انتقام می‌گیرد. مواجهه او با قربانیان از نقاط عطف بازی آقایی است.