به مناسبت فرا رسیدن نوروز 1402، فیلم‌نت نیوز 13 فیلم دیدنی از محصولات روز و کلاسیک سینمای جهان را معرفی می‌کند. هفتمین پیشنهاد ما، با هر متر و معیاری از بهترین آثار کمدی تاریخ سینما است و اتفاقا در ایران هم محبوبیت فراوانی دارد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، در هفتمین پیشنهاد فیلم نوروزی فیلم‌نت نیوز قرار است در مورد یکی از دیده‌شده‌ترین و تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های کمدی تاریخ سینما و یکی از بزرگ‌ترین آثار چارلی چاپلین صحبت کنیم.

نام فیلم: روشنایی‌های شهر (City Lights)

کارگردان: چارلی چاپلین

بازیگران: چارلی چاپلین، ویرجینیا چریل، هری مایرز

سال نمایش: 1931

کشور: آمریکا

موفقیت‌ها: انتخاب به‌عنوان یکی از ده فیلم برگزیده سال توسط هیئت ملی نقد

خلاصه داستان: فیلم «روشنایی‌های شهر» داستان آشنایی چارلی با یک دختر گلفروش نابینا است. او از دختر گل می‌خرد و شیفته‌اش می‌شود. چارلی تمام سعی خود را می‌کند تا هزینه عمل چشم دختر گلفروش را تهیه کند و هر بار به طرز ناراحت‌کننده‌ای شکست می‌خورد اما نا‌امید نمی‌شود.

امتیاز در وبسایت IMDB (بر اساس 187 هزار رای): 8.5 از 10 (رتبه 52 بهترین فیلم‌های تاریخ سینما به انتخاب کاربران این وبسایت)

لینک تماشا در فیلم‌نت: روشنایی‌های شهر

چرا این فیلم را ببینیم؟: «روشنایی‌های شهر» اوج هنر چاپلین در برانگیختن احساسات چندگانه است. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم تمام آن‌چه چاپلین در طول دوران پربار فعالیت هنری‌اش در پی انتقال آن به تماشاگران بود، به والاترین شکل در «روشنایی‌های شهر» تجلی یافته است. برخی از لحظات کمیک فیلم هنوز می‌توانند تماشاگر را از خنده روده‌بر کنند؛ وجه ملودراماتیک و سوزناک اثر می‌تواند اشک تماشاگر احساساتی را در بیاورد؛ و انتقادات اجتماعی چاپلین (با محوریت فاصله طبقاتی و تبعات آن) در جای‌جای فیلم به چشم می‌خورد؛ و در نهایت تاثیر درونی عشق در پایان‌بندی ماندگار فیلم به‌شکلی تاثیرگذار به تصویر کشیده می‌شود. «روشنایی‌های شهر» کمال کار چاپلین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیلمسازان تاریخ سینما است.