تعداد فیلم‌های آمریکایی پخش‌شده از شبکه‌های تلویزیونی در ماه‌های اخیر به میزان قابل‌توجهی بیش از فیلم‌های ایرانی است.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، در گزارشی که در روزنامه فرهیختگان منتشر شده است، از دی 1401 تا 10 خرداد 1402 مجموعا 956 فیلم غیرتکراری از پنج شبکه اصلی (یک، دو، سه، چهار، پنج) و شبکه نمایش پخش شده است. غیرتکراری به این معنا که هرکدام از این آثار سینمایی به تناوب از شبکه‌های مختلف بازپخش شدند و این بازپخش در آمار منتشرشده در نظر گرفته نشده است.

بر همین اساس فیلم‌های پخش‌شده از 41 کشور بودند که سهم آمریکا با 346 فیلم از دیگر کشورها بیشتر بود و به ترتیب بعد از آن ایران با 190 فیلم، انگلیس 69 فیلم‌سینمایی، هندوستان با 68 فیلم و فرانسه با 58 فیلم در رتبه‌های بعد قرار دارند. به‌عبارتی می‌توان گفت که سهم فیلم‌های آمریکایی 36 درصد از کل آثار پخش شده است و سهم فیلم‌های ایرانی 20 درصد، در رتبه بعدی سینمای هند و انگلیس، هرکدام با 7 درصد قرار دارند و فیلم‌های فرانسوی 6 درصد از کل آثار سینمایی هستند. براساس این آمار کشورهای چین، کره، ژاپن، آلمان هرکدام 2 درصد از کل آثار سینمایی پخش شده در سینما سهم دارند. فیلم‌های سینمایی از کشورهای اسپانیا، استرالیا، نروژ، بلژیک، هنگ‌کنگ و روسیه هم سهمی حدود یک درصدی از آنتن تلویزیون را به‌خود اختصاص دادند.
با توجه به اینکه حجم آثار سینمایی که در شبکه نمایش پخش می‌شود بیش از سایر شبکه‌‌هاست، اگر به‌صورت مجزا به پنج شبکه اصلی تلویزیون نگاه کنیم، آمار فیلم‌های سینمایی متفاوت خواهد بود. از مجموع 319 فیلم سینمایی که از پنج شبکه اصلی پخش شده است، 110 فیلم ایرانی است و در رتبه بعدی آمریکا با 64 فیلم قرار دارد. در رتبه سوم فیلم‌های سینمایی هندی قرار دارند با 41 فیلم و بعد از آن کشورهای بریتانیا با 21 فیلم رتبه چهارم را به‌خود اختصاص دادند. فیلم‌های سینمایی فرانسوی که از پنج شبکه اصلی پخش شدند هم 14 فیلم هستند و مابقی کشورها کمتر از 10 فیلم را از آن خود کردند.