به مناسبت عرضه فیلم «امپراطوری روشنایی» (سم مندس) در پلتفرم فیلم‌نت، نگاهی انداخته‌ایم به اطلاعات این فیلم و چکیده نظر منتقدان در مورد آن.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، فیلم «امپراطوری روشنایی» به کارگردانی سم مندس از جمله محصولات مهم سال ۲۰۲۲ است که می‌توانید آن را در پلتفرم فیلم‌نت تماشا کنید. سم مندس که فیلم‌های مهمی چون «زیبایی آمریکایی»، «جاده‌ای به سوی پردیشن»، «جاده روولوشنری» و «1917» را در کارنامه دارد، این‌بار با یک درام متفاوت رمانتیک بازگشته است. در این مطلب نگاهی انداخته‌ایم به اطلاعات و دستاوردهای «امپراطوری روشنایی» و چکیده نظر گروهی از منتقدان در مورد این فیلم.

 

عوامل اصلی:

کارگردان: سم مندس/ بازیگران: الیویا کلمن، مایکل وارد، کالین فیرت، توبی جونز، تام بروک

 

خلاصه داستان: مدیر یک سینمای ساحلی که با سلامت روان خود دست و پنجه نرم می‌کند، در دهه 1980 با یک کارمند جدید در ساحل جنوبی انگلستان رابطه برقرار می‌کند و اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد.

 

امتیاز فیلم در وبسایت IMDB: (بر اساس 8 هزار و 400 رای) 6.6 از 10

 

امتیاز فیلم در وبسایت متاکریتیک: (بر اساس نظر 48 منتقد): 54 از 100.

 

دستاوردها:

نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری (راجر دیکینز)

نامزد جوایز بفتای بهترین فیلم بریتانیایی سال، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (مایکل وارد) و بهترین فیلمبرداری

نامزد جایزه گلدن‌گلوب بهترین بازیگر نقش اول زن فیلم‌های درام (الیویا کلمن)

 

چکیده نظر منتقدان:

ریچارد لاوسون از ونیتی فیر/ امتیاز: 100 از 100

ارتباط مندس با مصالح کار هر چه باشد، او چیزی انسانی و مغذی ساخته است؛ تصویری از تفکر و نجابت کمیاب.

 

جاش لارسن از لارسن آن فیلم/ امتیاز: 88 از 100

این یک معجزه است که همه‌چیز کار می‌کند – و به‌شکل شگفت‌انگیزی کار می‌کند، بیشتر به لطف فیلمنامه مندس و انتخاب الیویا کلمن از سوی او.

 

پیتر بردشاو از گاردین/ امتیاز: 80 از 100

«امپراطوری روشنایی» یک فیلم شیرین، صمیمی و انسانی است، که از خشونت و نژادپرستی‌ای که در خیابان‌ها بیرون از سالن سینما در حال رخ دادن بود رو برنمی‌گرداند.

 

پیتر دبروژ از ورایتی/ امتیاز: 80 از 100

در زمانه‌ای که محتوا دارد پادشاهی می‌کند، سم مندس هنوز به تصاویر متحرک ایمان دارد. «امپراطوری روشنایی» اثبات این نکته است.

 

جیمز براردینلی از ریل‌ویوز/ امتیاز: 63 از 100

«امپراطوری روشنایی» برای کسانی که سالن‌های سینما را در اوایل دهه 1980 به یاد بیاورند نقش پیش‌غذایی از نوستالژی را ایفا می‌کند اما، با وجود اجراهای قدرتمند متعدد، وعده اصلی غذایی به‌راحتی قابل هضم نیست.

 

جان ناجنت از امپایر/ امتیاز: 50 از 100

در این‌جا به‌سختی می‌توان در بخش‌هایی از فیلم‌سازی هیجان‌انگیز و فوق‌العاده غرق نشد. اما «امپراطوری روشنایی» عمدتا در راه آن‌چه در تلاش برای به‌دست آوردنش است، کمی سردرگم به‌نظر می‌رسد.

 

ریچارد برادی از نیویورکر/ امتیاز: 50 از 100

مشکل فیلم مندس در تلاش برای ترکیب قطعات به‌گونه‌ای است که طبیعی به‌نظر برسد، هُنری دست‌ساز که جوری طراحی شده که تقریبا نامرئی باشد. این یک ماده مصنوعی است که خود را طبیعی نشان می‌دهد. در این فرایند، فیلم بخش‌های اصیل خود را خفه می‌کند، هرگز اجازه نمی‌دهد که درامش ریشه دوانده و رشد کند، هرگز اجازه نمی‌دهد که شخصیت‌هایش جان بگیرند.

 

فیلم «امپراطوری روشنایی» را می‌توانید در این آدرس تماشا کنید.