این روزها سریال پلیسی- معمایی «خون‌سرد» از سوی فیلم‌نت در حال پخش است که با استقبال چشمگیر و حتی غافلگیرکننده مخاطبان همراه شده است. به طور کلی مخاطب نشان داده هر گاه کار خوبی در ژانر معمایی ببیند، از آن استقبال می‌کنند. به همین بهانه بد ندیدیم تعدادی از سریال‌های پلیسی و کارآگاهی مشهور سه دهه گذشته را به طور اجمالی مرور کنیم. راستی پلیس یا کارآگاه محبوب شما چه کسی بود؟

پلیس جوان: یکی از مشهوترین سریال‌های پلیسی تلویزیون است که می‌کوشید تصویری متفاوت از نیروی انتظامی ارایه بدهد. نقش اول مجموعه بر عهده شهاب حسینی است؛ جوانی به نام «یونس» که پدرش به شکل مشکوکی به قتل می‌رسد و او به این امید که روزی قاتلان پدرش را دستگیر کند به عضویت نیروهای پلیس در می‌آید. این سریال را سیروس مقدم ساخت؛ کارگردانی که بعدها در خلال انبوه تولیدات پرمخاطبش، یک مجموعه پلیسی دیگر به نام «میکاییل» را هم کارگردانی کرد. مقدم در دهه نود سابقه تولید یک سریال سفارشی به نام «دیوار» را هم برای نیروی انتظامی دارد.

کارآگاه علوی: مشهورترین کارآگاه ایران با بازی احمد نجفی. این سریال تاریخی- معمایی در دو فصل ساخته شد که فصل نخست آن به محبوبیت بالایی دست یافت.

سر نخ: این هم شیرین‌ترین کارآگاه تلویزیون ایران. جهانبخش سلطانی نقش کارآگاه اوصیا را بازی می‌کرد و بهزاد خداویسی هم در نقش مجید، دستیار او به ایفای نقش می‌پرداخت.

خواب و بیدار: یک سریال اکشن و بسیار پرمخاطب که بیشتر به نام «ناتاشا» معروف شد. این نقش را رویا نونهالی بازی می‌کرد و محمد صادقی و دانیال حکیمی هم پلیس‌های داستان بودند. مهدی فخیم‌زاده ناپدری ناتاشا بود.

حس سوم: فخیم‌زاده بعد از موفقیت سریال خواب و بیدار، یک سریال پلیسی دیگر به اسم حس سوم ساخت که باز خودش هم در آن بازی می‌کرد. نسرین مقانلو نقش اصلی زن داستان را ایفا می‌کند؛ زنی که بعد از یک سانحه قدرت بویایی عجیبی پیدا کرده و حالا از آن ابزاری برای کسب درآمد ساخته است.

مزد ترس: یک سریال پلیسی محبوب بود که اوایل دهه هفتاد تولید شد و عبدالرضا اکبری نقش اول آن را ایفا می‌کرد. چند سال بعد فصل دوم سریال با نام بازی با مرگ تولید شد.

شلیک نهایی: یک سریال پلیسی پرمخاطب دیگر که اوایل دهه نود تولید شد و داریوش فرهنگ و رضا کیانیان ایفاگران نقش‌های اصلی آن بودند. محسن شامحمدی کارگردان این کار چند سال بعد سریالی دیگر به نام تصمیم نهایی ساخت که باز داریوش فرهنگ نقش اول آن بود و به نوعی فصل دوم شلیک نهایی به شمار می‌آمد.

کلانتر: باز هم محسن شامحمدی و یک سریال پلیسی دیگر. این بار او مجموعه تلویزیونی کلانتر را کارگردانی کرد و ایفای نقش اول آن را به ایرج نوذری سپرد. بعدها تولید این سریال در دو فصل دیگر ادامه یافت.

سه در چهار: یک سریال کمدی محبوب و پربیننده بود که از میانه‌های راه آمیخته به مسایل پلیسی شد. مجید نصرتی نقش پلیسی را بازی می‌کند که برای خلاصی متهمان بی‌گناه همه تلاشش را به کار می‌گیرد.

هوش سیاه: یک سریال پلیسی با تمرکز روی جرایم رایانه‌ای بود که اوایل دهه نود به اقتضای اتفاقات روز ساخته شد و به فصل دوم هم رسید. حسین یاری در ای مجموعه نقش پلیس را بازی می‌کرد.

ماتادور: یک سریال پلیسی دیگر با تمرکز روی برخورد با تروریست‌هایی است که برنامه سوءقصد به جان میهمانان خارجی یک کنفرانس را در دستور کار خود دارند. پولاد کیمیایی نقش اصلی را بین پلیس‌ها بازی می‌کند.