سریال پرستاره «برون‌یابی‌ها» را هم‌اکنون می‌توانید با زیرنویس فارسی اختصاصی در پلتفرم فیلم‌نت تماشا کنید.پ

به گزارش فیلم‌نت نیوز، «برون‌یابی‌ها» نام مجموعه‌ای است که در هشت قسمت توسط اپل تی‌وی پلاس منتشر شده است. در این مطلب به معرفی این سریال کنجکاوی‌برانگیز پرداخته‌ایم.

 

برون‌یابی چیست؟

در علم ریاضی، عمل برون‌یابی (Extrapolation) به تخمین مقدار یک متغیر بر اساس ارتباط آن با متغیرهای دیگر است. مثال بسیار ساده‌سازی‌شده برون‌یابی این است که در یک صفحه چند نقطه قرار داشته باشد و با وصل کردن این نقاط به هم، سعی کنیم جای نقطه بعدی را تخمین بزنیم. ما در زندگی روزمره هم در حال برون‌یابی هستیم. در این حالت، ما تجربه‌های پیشین را بر یک حوزه قبلا امتحان‌نشده اِعمال می‌کنیم تا به حدسی در مورد شرایط پیشِ رو برسیم. به‌عنوان مثال هنگام رانندگی در یک جاده، با توجه به تجربیات قبلی‌مان از حضور در آن‌جا دیدگاهی نسبت به شرایط مسیر پیش رو داریم در حالی که آن مسیر را نمی‌بینیم. این کار، نوعی برون‌یابی است.

معرفی اولیه سریال «برون‌یابی‌ها»

سریال «برون‌یابی‌ها» محصول اپل تی‌وی پلاس است و در هشت قسمت منتشر شده است. «برون‌یابی‌ها» یک مجموعه آنتالوژی است. مجموعه آنتالوژی به مجموعه‌ای می‌گویند که هر قسمت یا هر فصل آن دارای داستان و گاه شخصیت‌ها و بازیگران متفاوتی است. در واقع در «برون‌یابی‌ها» با داستان‌های مختلفی روبه‌روییم که در زمان‌های مختلف (از سال 2037 تا سال 2070 میلادی) می‌گذرند و وجه مشترک‌شان، دغدغه شرایط اقلیمی است. سریال «برون‌یابی‌ها»، داستان مردمی است که طی تغییرات آب و هوایی، زندگی‌شان دستخوش اتفاقات عجیب و غریبی می‌شود.

عوامل

خالق «برون‌یابی‌ها» اسکات زد. برنز است. برنز فیلمنامه‌نویس فیلم‌های مطرحی همچون «اولتیماتوم بورن»، «شیوع» و «عوارض جانبی» است. برنز کارگردانی سه اپیزود از این سریال را هم به عهده داشته است.

با توجه به داستان‌های متفاوت «برون‌یابی‌ها»، انبوهی از ستارگان در این مجموعه ایفای نقش کرده‌اند. نام تعدادی از این چهره‌ها و تعداد اپیزودهایی که هر کدام در آنها حضور دارند به این شرح است: کیت هرینگتون (4 اپیزود)، طاهر رحیم (3 اپیزود)، سیه‌نا میلر (3 اپیزود)، دایان لین (2 اپیزود)، ادوارد نورتون (2 اپیزود)، ماریون کوتیارد (1 اپیزود)، مریل استریپ (1 اپیزود)، دیوید شوییمر (1 اپیزود)، توبی مگوایر (1 اپیزود)، فارست ویتاکر (1 اپیزود)، هیتر گراهام (1 اپیزود)، یارا شهیدی (1 اپیزود)

بازخوردها

«برون‌یابی‌ها» با بازخوردهای نقادانه متفاوتی روبه‌رو شد. در وبسایت راتن تومیتوز که به جمع‌آوری نقدها می‌پردازد، 43 درصد یادداشت‌ها در مورد این سریال لحن مثبت داشته‌اند و میانگین امتیاز «برون‌یابی‌ها» 5.8 از 10 است. نکاتی که در نقدهای مختلف مورد توجه قرار گرفت، یکی قدرت ستاره‌ها است که به کمک سریال می‌آید و دیگری گسترده‌بودن داستان تا حدی که به‌عنوان یک کل چندان متقاعدکننده جلوه نمی‌کند. ضمن این‌که عده‌ای از منتقدان به نیت خوب پشت این سریال اشاره کرده و گفته‌اند که «برون‌یابی‌ها» بیشتر به‌عنوان یک سخنرانی جذاب در مورد تبعات تغییرات اقلیمی جذاب جلوه می‌کند.

در وبسایت متاکریتیک هم 16 نظر در مورد «برون‌یابی‌ها» ثبت شده است که بر این اساس، امتیاز «برون‌یابی‌ها» 57 از 100 ثبت شده است.

فصل اول «برون‌یابی‌ها» در قالب 8 قسمت منتشر شد که تمام این قسمت‌ها در پلتفرم فیلم‌نت و با زیرنویس فارسی در دسترس علاقه‌مندان قرار دارند. برای تماشای قسمت‌های منتشرشده «برون‌یابی‌ها» می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.