هر چند عباس جمشیدی‌فر در سال‌های اخیر ثابت کرده است که فعالیت‌هایش محدود به بازی در آثار طنز نیست اما او را بیشتر با بازی در سریال‌های کمدی به‌یاد می‌آوریم. با این وجود جمشیدی‌فر نشان داده است که نمی‌خواهد در حوزه طنز به تکرار افتاده و کلیشه شود. بازی در نقش وکیل تسخیری سریال «سیاه‌چاله» تاییدی بر این ادعا است.

به گزارش‌ فیلم‌نت‌نیوز، از همان اولین سکانس‌های حضور عباس جمشیدی‌فر در نقش وکیلی به‌نام جندقی در سریال «سیاه‌چاله» مشخص بود که این شخصیت می‌تواند به یکی از عناصر قابل‌توجه این سریال تبدیل شود. بخشی از این جایگاه به شخصیت‌پردازی اثر برمی‌گردد. جندقی وکیلی تنبل و بی‌عار است که ترجیح می‌دهد بیشتر مسائلی همچون پیدا شدن مو در غذای زندانی را پیگیری کند تا به اتهام سرقت کلان نفت توسط جمشید خدابنده بپردازد. جندقی علاقه فراوانی به خواب دارد و تقریبا هیچ‌گاه متوجه اهمیت موقعیت‌هایی نیست که در آنها قرار می‌گیرد. به همین دلیل است که هنگام ملاقات با جمشید، خواب را به بحث با موکل خود ترجیح می‌دهد. در عوض او حساسیت زیادی به مسائلی همچون جابه‌جایی کاغذهایش در خانه آشفته‌ای دارد که به‌نظر می‌رسد به‌سختی می‌توان چیزی را در آنجا پیدا کرد.
این مسائل برای این‌که جندقی را به شخصیتی متفاوت تبدیل کنند کافی به‌نظر می‌رسند. با این وجود، آن‌چه بازی جمشیدی‌فر به این شخصیت اضافه می‌کند، در درجه اول، نوعی سستی و «شُلی» همیشگی است که حتی در معدود لحظات هشیاری جندقی هم خودنمایی می‌کند. لحظات اندکی وجود دارند که در آنها جندقی نسبت به اهمیت مباحث مطرح‌شده آگاه به‌نظر می‌رسد. در ضمن، همان‌طور که اشاره شد، موارد معدودی در زندگی جندقی وجود دارند که باعث برانگیخته‌شدن حساسیت او می‌شوند. مثلا اگر کسی جوراب او را از روی مبل خانه‌اش برمی‌دارد، بهتر است آن را روی میز بگذارد! در چنین شرایطی به‌نظر می‌رسد انتخاب اول بازیگر نقش جندقی باید نمایش تفاوت‌های این شخصیت هنگام برانگیخته‌شدن توجهش با حالت عادی و معمول او باشد. اما جمشیدی‌فر، جندقی را حتی در این لحظات هم همراه با رخوتی نشان می‌دهد که انگار به‌تمامی در او ریشه دوانده است. بازی جمشیدی‌فر در این لحظات حسی دوگانه دارد: از یک‌طرف نشان می‌دهد که توجه جندقی به موضوع مورد بحث جلب شده است و از سوی دیگر حتی همین جلب توجه را هم به‌ناچار و، شاید، خلاف میل باطنی‌اش نشان می‌دهد. این تمهید به پرورش بیشتر شخصیت جندقی کمک کرده است.
برخی از بازیگران طنز سینما و تلویزیون کشورمان، علی‌رغم استعدادی که در ایفای نقش‌های کمیک دارند، در چهارچوب خاصی باقی می‌مانند و به‌مرور زمان به کلیشه تبدیل می‌شوند. عباس جمشیدی‌فر تاکنون با انتخاب‌هایش نشان داده است که نمی‌خواهد به چنین مشکلی دچار شود. ایفای یک نقش متفاوت در «سیاه‌چاله» و تلاش او برای افزایش ویژگی‌های متفاوت این شخصیت، یکی از همین انتخاب‌ها است.

 

نویسنده : احسان دبیروزیری | منتقد سینما