جهان جاسوسی وای.آر.اف، جهان سینمایی کمپانی یاش راج فیلمز است که تعدادی از بزرگ‌ترین ستارگان سینمای هند در آن حضور دارند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، به‌تازگی فیلم «پاتان» به کارگردانی سیدهارت آناند و با بازی شاهرخ خان، دیپیکا پادوکون و جان آبراهام در پلتفرم فیلم‌نت به‌طور اختصاصی دوبله شده است. «پاتان» با فروش فوق‌العاده 130 میلیون دلار در سطح جهان، دهمین فیلم پرفروش سال 2023 سینماهای جهان و پرفروش‌ترین فیلم هندی امسال تا امروز لقب گرفته است. «پاتان» بخشی از یک جهان سینمایی بزرگ‌تر است که در سال‌های اخیر حسابی مورد توجه سینمادوستان در سراسر دنیا قرار گرفته است.

جهان سینمایی یاش راج فیلمز یا وای.آر.اف (YRF Spy Universe) یک جهان مشترک هندی است که روی مجموعه‌ای از فیلم‌های جاسوسیِ اکشن-هیجانی متمرکز شده است. این فیلم‌ها با محوریت شخصیت‌هایی خیالی از میان ماموران RAW (شاخه تحقیقات و تحلیل که اصلی‌ترین سازمان اطلاعات خارجی هند محسوب می‌شود) ساخته می‌شوند. همان‌طور که نام این مجموعه نشان می‌دهد، تمام این فیلم‌ها توسط کمپانی یاش راج فیلمز تولید و توزیع شده‌اند. شاهرخ خان، سلمان خان و هریتیک روشن از جمله فوق‌ستارگانی هستند که نقش ماموران هندی را در فیلم‌های این جهان سینمایی بازی کرده‌اند.

مجموعه دنباله‌دار یاش راج فیلمز با مجموعه بودجه 600 کرور روپیه، تاکنون بیش از 2 هزار و 430 کرور روپیه فروش داشته و به دومین مجموعه دنباله‌دار پردرآمد تاریخ سینمای هند تبدیل شده است.

این جهان مشترک ابتدا با یک مجموعه فیلم منفرد با یک قهرمان واحد شروع شد. اما در ادامه با اضافه شدن شخصیت‌های جدید و ساخته‌شدن فیلم‌هایی که این شخصیت‌ها را در کنار هم قرار می‌دادند، به یک جهان مشترک تبدیل شد.

دو فیلم اول این مجموعه به نام‌های «زمانی تایگر وجود داشت» (Ek Tha Tiger) (2012) و «تایگر زنده است» (Tiger Zinda Hai) (2017) روی یکی از ماموران شاخه تحقیقات و تحلیل تمرکز داشتند که توسط سلمان خان بازی شده بود. فیلم «جنگ» (War) (2019) داستان یک مامور دیگر شاخه تحقیقات و تحلیل را با بازی هریتیک روشن روایت می‌کند. پیش از ساختن «جنگ»، آدیتیا چوپرا (تهیه‌کننده) و سیدهارت آناند (کارگردان) این ایده را پیش کشیدند که این فیلم‌ها را با هم ترکیب کرده و یک جهان مشترک ایجاد کنند که تمام این شخصیت‌ها دارند در آن زندگی و کار می‌کنند. با این وجود، فیلم «جنگ» هنوز یک فیلم مجزا محسوب می‌شود چون به‌طور مستقیم به دو قسمت اول مجموعه فیلم‌های «تایگر» متصل نمی‌شود.

«پاتان» (2023) با بازی شاهرخ خان، چهارمین فیلم از جهان جاسوسی یاش راج فیلمز است که داستان یکی دیگر از ماموران شاخه تحقیقات و تحلیل را به تصویر کشیده است. این اولین فیلم مجموعه است که در آن شخصیت‌هایی از هر دو جهان «تایگر» و «جنگ» حضور دارند. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، از این به بعد قرار است شاهد فیلم‌هایی باشیم که در آن سلمان خان، شاهرخ خان و هریتیک روشن را در کنار یا روبه‌روی هم خواهیم دید.

با این توضیحات، به سراغ معرفی فیلم‌های جهان جاسوسی یاش راج فیلمز می‌رویم.

زمانی تایگر وجود داشت (2012)

این فیلم داستان ماموری هندی به نام آویناش سینگ راتور (ملقب به تایگر) با بازی سلمان خان را روایت می‌کند که به دوبلین فرستاده می‌شود تا اطلاعاتی در مورد یک دانشمند هندی به دست بیاورد که مظنون به ارسال اطلاعات مخفی هسته‌ای به سازمان اطلاعات نظامی پاکستان است. کاترینا کیف هم نقش اصلی زن این فیلم را ایفا کرده است. «زمانی تایگر وجود داشت» با بودجه‌ای معادل 75 کرور روپیه ساخته شد و در سطح جهان بیش از 325 کرور روپیه فروخت.

تایگر زنده است (2017)

«تایگر زنده است» دنباله «زمانی تایگر وجود داشت» بود و این‌بار درگیر شدن تایگر با یک سازمان تروریستی عراقی را به تصویر می‌کشد. این فیلم حتی از قسمت اول هم موفق‌تر بود و در سطح جهان به فروشی معادل 565 کرور روپیه دست یافت. «تایگر زنده است» در شصت‌وسومین دوره جوایز فیلم‌فیر جایزه بهترین اکشن را به دست آورد.

جنگ (2019)

این بار با داستان یکی دیگر از ماموران شاخه تحقیقات و تحلیل به نام کبیر (با بازی هریتیک روشن) روبه‌روییم که در ماموریتی به دنبال یک تروریست به نام رضوان می‌افتد. «جنگ» به‌عنوان سومین فیلم از جهان جاسوسی یاش راج فیلمز به موفقیتی همپای دو فیلم دنیای «تایگر» دست یافت و ثابت کرد که می‌توان این جهان را گسترش داد.

پاتان (2023)

«پاتان» که پدیده سال 2023 سینمای هند محسوب می‌شود، به سراغ یک مبارزه دیگر میان ماموران شاخه تحقیقات و تحلیل و یک گروه تروریستی می‌رود. نقش قهرمان داستان را این‌بار شاهرخ خان بازی کرده است. همان‌طور که پیش از این اشاره شد، «پاتان» اولین فیلم جهان جاسوسی یاش راج فیلمز است که در آن، با الهام از جهان سینمایی مارول، شخصیت‌هایی از فیلم‌های دیگر این مجموعه هم حضور دارند. علاوه بر شاهرخ خان، دیپیکا پادوکون و جان آبراهام هم در «پاتان» ایفای نقش کرده‌اند. سلمان خان هم در نقش تایگر حضوری افتخاری در این فیلم دارد.

تایگر 3 (2023)

پنجمین فیلم از جهان مشترک جاسوسی یاش راج فیلمز قرار است اواخر 2023 اکران شود. سلمان خان و کاترینا کیف نقش‌های خود را تکرار کرده‌اند و شاهرخ خان و هریتیک روشن هم حضوری کوتاه و افتخاری در این فیلم دارند و نقش‌هایشان در «پاتان» و «جنگ» را تکرار می‌کنند.

جنگ 2 (تاریخ دقیق اکران اعلام نشده است)

روز 4 آوریل 2023 (15 فروردین 1402) اعلام شد که دنباله‌ای بر فیلم «جنگ» ساخته خواهد شد. هریتیک روشن یک بار دیگر در نقش کبیر ظاهر خواهد شد و سلمان خان و شاهرخ خان هم در نقش‌های تایگر و پاتان حضوری کوتاه در فیلم خواهند داشت. گفته می‌شود که «جنگ 2» احتمالا تا پایان سال 2024 اکران خواهد شد.

تایگر علیه پاتان (2025)

یکی از رویاهای طرفداران سینمای هند به واقعیت خواهد پیوست و دو خان بزرگ سینمای هند، بعد از سال‌ها مجددا دو نقش محوری یک فیلم را در کنار هم ایفا خواهند کرد. سال 2021 اعلام شد که سلمان خان و شاهرخ خان در فیلمی روبه‌روی هم قرار خواهند گرفت. حالا اعلام شده که این فیلم «تایگر علیه پاتان» نام دارد و هریتیک روشن هم در آن حضوری کوتاه در نقش کبیر خواهد داشت. «تایگر علیه پاتان» قرار است سال 2025 اکران شود. سیدهارت آناند که فیلم «پاتان» را ساخته است، کارگردانی «تایگر علیه پاتان» را بر عهده خواهد داشت.

فیلم «پاتان» را می‌توانید با دوبله اختصاصی از طریق این لینک در پلتفرم فیلم‌نت تماشا کنید.

منبع: ایرنا