ویلیام فریدکین کارگردان برنده اسکار فیلم «جن‌گیر» و «ارتباط فرانسوی» در ۸۷ سالگی درگذشت. شری لنسینگ (تهیه‌کننده) درگذشت فریدکین در لس‌آنجلس را تأیید کرده است.

به گزارش فیلم‌نت‌نیوز، فریدکین علاوه بر «جن‌گیر» و «ارتباط فرانسوی»، در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ فیلم‌های چشم‌نوازی چون «جادوگر» (Sorcerer) و «زندگی و مرگ در لس‌آنجلس» (To Live and Die in L.A) را ساخت و یکی از فیلمسازانی بود که نظام فیلمسازی استودیویی را با آثاری ضددولتی و فردگرا به فروپاشی رساند.

آخرین فیلم فریدکین که یک اقتباس سینمایی از رمان «محاکمه نظامی شورش کین» نوشته هرمان ووک با بازی کیفر ساترلند است در جشنواره ونیز امسال اکران خواهد شد.

در سال ۱۹۶۵ آلفرد هیچکاک فردکین را برای یکی از اپیزودهای «ساعت آلفرد هیچکاک» استخدام کرد بود. وقتی هیچکاک به خاطر نپوشیدن کراواتاو را توبیخ کرد انتقامش را در سال ۱۹۷۱ گرفت. او در مراسم اهدای جوایز «اتحادیه کارگردانان» وقتی برای «ارتباط فرانسوی» برنده جایزه شده بود، روی صحنه کراواتش را تکان داد و به شوخی گفت: «ین کراوات را دوست داری، هیچ؟!

جایزه شیر افتخاری جشنواره ونیز، جایزه فیپرشی جشنواره فیلم کن برای فیلم «باگ» و همچنین یوزپلنگ طلایی جشنواره «لوکارنو» به پاس یک عمر دستاورد سینمایی از جمله دیگر افتخارات این کارگردان کهنه‌کار محسوب می‌شود.