فیلم «سیسو» یکی از آثار خشن و پر از خونریزی سال است که البته با واکنش‌های عموما مثبتی هم روبه‌رو شده است.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، اجازه دهید همین ابتدا تکلیف‌تان را با خشونت فیلم روشن کنیم؛ «سیسو» یک فیلم خشن است و اگر خیلی با روحیات‌تان همخوانی ندارد، بی‌خیال تماشای آن شوید! این فیلم محصولی اکشن از سینمای فنلاند است و از نظر کیفیت اکشن و داستان فضایی مشابه با «جان ویک» است.

اینجا هم با یک طرح داستانی ساده درباره مردی متواضع و بی‌ادعا مواجه هستیم که بر اثر اتفاقاتی به اقداماتی خشونت‌بار دست می‌زند. این فیلم اکشن که پس از اکران در جشنواره فیلم تورنتو سال قبل سر و صدای زیادی به پا کرد، از ۲۸ آوریل ۲۰۲۳ اکران گسترده‌تر خود را در سینماهای آمریکا آغاز کرده است. به این ترتیب «سیسو» تنها یک ماه پس از عرضه «جان ویک۴» طرفداران سینمای اکشن را در جهان به سینماها کشاند.

درباره داستان
فیلم «سیسو» مخاطبان را به فنلاند زمان جنگ جهانی دوم می‌برد. در طول آخرین روزهای نومیدکننده این جنگ، یک جوینده گنج با نازی‌هایی که در حال عقب‌نشینی و پیاده کردن راهبرد زمین سوخته در شمال فنلاند هستند، مواجه می‌شود. هنگامی که نازی‌ها طلای او را می‌دزدند، به سرعت متوجه می‌شوند که با یک معدنچی معمولی درگیر نشده‌اند.

در حالی که هیچ ترجمه مستقیمی برای کلمه فنلاندی «سیسو» وجود ندارد، این تکاور سابق افسانه‌ای معنای آن را تجسم می‌بخشد: شکلی رعب‌آور از شجاعت و عزم غیرقابل تصور در مواجهه با احتمالات بسیار ناگوار و سخت. مهم نیست که نازی‌ها با او چه برخوردی می‌کنند، جوخه مرگ تک نفره برای پس گرفتن طلای خود تلاشی فوق‌العاده بی‌رحمانه انجام خواهد داد، حتی اگر به معنای کشتن تک‌تک نازی‌هایی باشد که در مسیرش قرار می‌گیرند.

نظر منتقدان
نظرات متفاوتی از سوی منتقدان درباره فیلم «سیسو» یا «ایستادگی»‌ ثبت شده است. تام ارنست یکی از منتقدان علاقه‌مند به این فیلم است که درباره آن نوشته است: «سیسو به‌عنوان یک فیلم اکشن، جنگی، انتقام‌جویانه ترکیبی آنقدر هیجان‌انگیز و پرانرژی است که می‌تواند مایکل بی را از رقابت خارج کند.»

نشریه آبزرور هم درباره فیلم نوشته است: «ظاهرا یک برنامه‌نویس متوسط قصد داشته در سکون میان «جان ویک۴» و «ایکوالایزر۳» هوس و اشتیاق ما به یک تجربه پر از خونریزی را ارضا کند! در حالی که این فیلم تاریخی فیلمساز فنلاندی، یالماری هلاندر، ممکن است از هر دوی اینها پیشی بگیرد.» منتقد دیگری به نام آلن ان‌جی هم معتقد است: «این یکی از آن فیلم‌های اکشنی است که هنگام تماشای آن تنها باید به مغز خود استراحت بدهید و از سواری هیجان‌انگیز آن لذت ببرید.»

نمای کلی

نام فیلم: سیسو (Sisu)
کارگردان: جلماری هلندر
نویسنده: جلماری هلندر
تهیه‌کنندگان: پتری جوکیرانتا

بازیگران: جورما تومیلا، اکسل هنی، جک دولان
محصول: انگلستان، فنلاند/ ۲۰۲۳
زبان: انگلیسی
زمان: ۹۰ دقیقه

با مراجعه به این لینک می‌توانید فیلم «سیسو» را در پلتفرم فیلم‌نت تماشا کنید.

منبع: هفت صبح