مجید افشاری در گفت‌وگویی از تشابه و تفاوت «ناتو» با برنامه‌های مشابه سخن گفت.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، مجید افشاری نویسنده، مجری، کمدین و بازیگر سینما و تلویزیون که این روزها در برنامه «ناتو» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مهدی صفی یاری و با اجرای محمدرضا علیمردانی در پلتفرم فیلم‌نت حضور دارد، در گفت‌وگویی دلایل اقبال مردم و به ویژه جوانان امروزی را به بازی‌های گروهی و برنامه‌های ترکیبی برشمرد.

مجید افشاری در سخنان ابتدایی درباره روند شکل‌گیری همکاری‌اش با «ناتو» عنوان کرد: مهدی صفی‌یاری، تهیه‌کننده و کارگردان «ناتو»، لطف داشتند و با من تماس گرفتند. ایشان یک قسمت صفر با حضور چند تن از بازیگران کشورمان تهیه کرده بودند که شاکله اصلی برنامه را تشکیل می‌داد. آن قسمت را دیدیم و راجع به بازی گپ زدیم. دیدم بازی هیجان‌انگیزی است و پیشنهاد همکاری را قبول کردم که نتیجه‌اش حضور من در چند قسمت از برنامه «ناتو» است.

وی راجع به تشابه و تفاوت «ناتو» با برنامه‌های مشابه همانند جوکر و مافیا تصریح کرد: به نظر من، «ناتو» چیزی مابین جوکر و شب‌های مافیا است یعنی نه جوکر است و نه شب‌های مافیا. در عین حال، بخشی از برنامه شامل سوال‌های طنز و گفت‌وگوهای میان مهمانان است که خنده‌دار و بامزه است. علاوه بر آن، نیاز به استدلال آوردن هم وجود دارد و چالش‌هایی در آن میان اتفاق می‌افتد که مربوط به پیدا کردن ناتو می‌شود. «ناتو» از این جهت که چیزی بین دو برنامه نسبتا موفق بوده، برنامه جالبی است و به نظر من، این رویه باید ادامه‌دار باشد چون مثلا قسمت‌های نخست شب‌های مافیا هم بیننده چندانی نداشت و به تدریج، با پخش شدنش، برنامه جا افتاد و مخاطبان متوجه شدند که چنین برنامه‌ای وجود دارد و به مرور، برای بینندگان جذاب شد. «ناتو» هم این قابلیت را دارد که در صورت ادامه‌دار بودن، به یکی از برنامه‌های شاخص پلتفرم‌ها تبدیل شود چون جذابیت‌های خاص خودش را دارد. هنرمندانی که در این برنامه حضور دارند، در عین حال که باید بامزه باشند، باید با جدیت هم بازی کنند که اتفاق خوب و جالبی است.

مجری برنامه تلویزیونی «شما و آی فیلم» دلیل اقبال نسل جوان به بازی‌های گروهی در سال‌های اخیر را اینگونه ارزیابی کرد: برنامه‌های ترکیبی در همه جای دنیا ساخته می‌شود که از برخی استقبال می‌شود و از برخی دیگر خیر. چه در تلویزیون و چه در شبکه نمایش خانگی، برنامه ترکیبی کم ساخته نشده است که همه آنها مورد استقبال قرار نمی‌گیرند و فقط برخی از آنها موفق می‌شوند. از نظر من، این موضوع به ماهیت برنامه، تیم سازنده و عناصر جذابی که در آن به کار می‌برند، برمی‌گردد. از آنجا که در کشور ما جوانان چندان تفریحی ندارند و این تفریحات به سینما، سریال‌ها و معدود شهربازی‌های سرپوشیده محدود می‌شود، این امر بیشتر شدن تمرکز بر برنامه‌های سرگرم‌کننده پلتفرم‌ها و تلویزیون را در پی دارد. در نتیجه، اگر برنامه هم خوب باشد، با استقبال جوانان مواجه خواهد شد.

این هنرمند عامل ورود پلتفرم‌ها به حوزه برنامه‌های ترکیبی و رقابت آن‌ها را جذابیت برنامه‌های ترکیبی تلویزیونی همانند «مسابقه بزرگ» با اجرای سیدمحمد حسینی و کاظم احمدزاده در شبکه پنج سیما در دهه‌های گذشته دانست و افزود: هر چه جلوتر آمده‌ایم، سبک این برنامه‌ها تغییر کرد و مثل «خندوانه»، «دورهمی» و برنامه‌های مشابه شد یا مسابقاتی که تلویزیون برگزار می‌کند و مردم از آن‌ها استقبال می‌کنند. در پلتفرم‌ها اتفاقی که می‌افتد این است که دست سازندگان نسبت به تلویزیون بازتر است و همین هم باعث می‌شود اقبال نسبت به این برنامه‌ها بیشتر شود. نکته‌ای که وجود دارد این است که سازندگان این برنامه‌ها از خیلی از سلبریتی‌ها استفاده می‌کنند و این موضوع باعث جذب نسل جوان می‌شود. بعد از ساخت چند برنامه ترکیبی موفق، پلتفرم‌ها مشاهده کردند که اگر برنامه خوب باشد، می‌توانند همراهی قشری از مردم را داشته باشند از این‌رو به سراغ آن رفتند.

این کمدین درباره تاثیر حضور کمدین‌های شناخته‌شده در این برنامه‌های ترکیبی به عنوان شرکت‌کننده گفت: وجهه اصلی کار یک کمدین، سرگرم کردن است. گاهی مثل «خندوانه» به خنده و بامزگی نیاز دارد که این سرگرم‌کردن از طریق استندآپ اتفاق می‌افتد. در برخی برنامه‌های دیگر، لازم است جدی استدلال کنی یا چالش‌های مختلف را انجام بدهی که این هم وجهه دیگری از سرگرم کردن مخاطب است. همه اینها در همان راستاست. اگر توجه کرده باشید وقتی کمدین‌های باسابقه‌تری مثل یوسف تیموری و مهران غفوریان به این برنامه‌ها آمدند، برنامه‌ها بازخوردهای بهتری گرفته‌اند: هم مخاطب بیشتر دوست داشته است، هم در فضای مجازی بیشتر وایرال شده و هم به جذابیت آن برنامه افزوده است. از نظر من، حضور کمدین‌ها باعث جذاب‌تر شدن این برنامه‌ها شده است.

مجید افشاری در سخنان پایانی‌اش تصریح کرد: امیدوارم که این روند ساخت برنامه‌های سرگرم‌کننده با شجاعت بیشتر و رد کردن بیشتر خط قرمزها به ویژه در شبکه نمایش خانگی ادامه داشته باشد تا ان‌شاالله مردم سرگرم بشوند و با دیدن این برنامه‌ها، از فکر این وضعیت اقتصادی که در آن هستیم و حال خرابی که مردم ما دارند، دور بشوند و کمی حال بهتری داشته باشند.

فرزاد جمشید دانایی

منبع: ایسنا