روز گذشته مصادف با یکشنبه دوم سپتامبر (12 شهریور ماه) فیلم سینمایی قاتل جدیدترین ساخته دیوید فینچر در هشتادمین دوره جشنواره فیلم ونیز رونمایی شد.

به گزارش فیلم‌نت‌نیوز، فیلم سینمایی «قاتل» دوازدمین ساخته بلند کارگردان سرشناس سینمای هالیوود سرانجام روز یکشنبه مصادف با دوم سپتامبر در بخش اصلی هشتادمین دوره جشنواره فیلم ونیز رونمایی شد، اثری که بسیاری از علاقمندان سینمای جهان و به ویژه کارنامه دیوید فینچر برای تماشای آن لحظه شماری می کردند. فینچر در جریان کنفرانس مطبوعاتی «قاتل» ادعا کرد در این فیلم علاقمند بود که مخاطب به خود بلرزد و مدام این ترس را داشته باشد که کسی در صدد قتل اوست.

فینچر در جریان نشست مطبوعاتی عنوان کرد: همذات پنداری اولین مسئله‌ای بود که به ذهنم آمد چرا که به این شخصیت مرتبط است. این مرد نیازی نبود که وحشت‌زده شود. می‌دانید، ابتذال شر. امیدوارم که یک نفر این فیلم را ببیند و وقتی در فروشگاه «هوم دیپو» در صف ایستاده به خاطر فردی که پشت سرش است به‌شدت مضطرب شود.

دوازدهمین فیلم فینچر اقتباسی سینمایی از رمانی به قلم الکسیس نولن است که داستانی در مورد بحران روانی یک قاتل با بازی مایکل فاسبندر روایت می‌کند. اندرو کوین واکر که «هفت» (Seven) را در کارنامه دارد نویسنده فیلمنامه این اثر سینمایی است.

شخصیت فاسبندر در فیلم پیش از تیراندازی به اهدافش یوگا می‌کند، ساندویچ مک‌گریدلز بدون نان می‌خورد و به «اسمیتس» (The Smiths) گوش می‌دهد. فینچر درباره انتخاب «اسمیتس» می‌گوید: می‌دانستم که باید از ترانه «حالا چقدر زود است» (How Soon Is Now) استفاده کنم و از ایده به کار بردن آن ترانه به صورت مشخص به عنوان ابزاری برای کاهش اضطراب‌هایش خوشم آمد.

این کارگردان صاحب نام ادامه می‌دهد: به عنوان یک نوار مدیتیشن آن را دوست داشتم، به نظرم جذاب آمد و فکر نمی‌کنم مجموعه‌ای از آثار هنرمندان وجود داشته باشد که چنین ذات کنایه‌آمیز و همزمان شوخی داشته باشد. دسترسی زیادی به اینکه این مرد کیست نداریم و فکر کردم به واسطه موسیقی محبوبش، بتوانیم پنجره‌ای به روانش بگشاییم.

فینچر در بخش پایانی کنفرانس مطبوعاتی درباره اعتصاب بازیگران و نویسندگان هالیوود علیه استودیوها و پلتفرم‌های استریم اظهار نظر می‌کند و می‌گوید: خیلی ناراحت هستم، بدیهی است که در میانه هر دو طرف قرار دارم. تصور ادامه پیدا کردنش، به‌ویژه امروز، بسیار برای من غم‌انگیز است. هر دو طرف را درک می‌کنم و به نظرم تنها کاری که باید کرد تشویق آن‌ها به گفت‌وگوست و برقراری دیالوگ است.

«قاتل» ۲۷ اکتبر به صورت محدود در سالن‌های سینما اکران می‌شود و از ۱۰ نوامبر در دسترس مشترکین نتفلیکس قرار می‌گیرد.بسیاری از نشریات معتبر جهانی تازه ترین ساخته دیوید فینچر را ستودند و امتیاز بالایی به آن دادند.

برای مثال جاناتان رامنی در نشریه ورایتی نوشته است: «قاتل»  مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین نقش اصلی سال‌های اخیر مایکل فسبندر است و او این نقش را به طرز درخشانی بازی کرده است و شخصیت اصلی داستانی را به تصویر می‌کشد که ظاهراً هیچ روحی ندارد،ولی در مورد این‌که او چه شخصیتی دارد؟ و چه می‌کند حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

ترجمه: سارا شایگان