به مناسبت موفقیت سریال «پوست شیر»، نگاهی انداخته‌ایم به تعدادی از آثار مهمی که با محوریت گرفتن انتقام عزیزان ساخته شده‌اند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، بیش از پنجاه سال از عمر فیلم «قیصر» مسعود کیمیایی می‌گذرد اما هنوز هم نام این شخصیت به عنوان نماد عصیانگری و انتقام‌جویی در ذهن‌ها باقی مانده است. تجربه ثابت کرده هنوز عصر قیصرها و قهرمان‌هایی که بدون اتکا به قانون، آستین بالا می‌زنند و به دنبال احقاق حقوق از دست رفته و انتقام خون نزدیکانشان می‌گردند تمام نشده است. بخش مهمی از جذابیت سریال «پوست شیر» هم به همین دلیل است. در این مطلب مروری داریم بر مهمترین شخصیت‌هایی که با علامت رمز قیصر به میدان آمده‌اند.

تعداد فیلم‌هایی که با تمرکز روی این سوژه ساخته شده‌اند بسیار است اما سعی کرده‌ایم روی مهم‌ترین آنها دست بگذاریم.

قیصر| مسعود کیمیایی| 1348

انتقام‌جو: قیصر

دلیل انتقام: قیصر برای کار به جنوب رفته و در غیاب او یکی از برادران آب‌منگل به خواهرش تجاوز می‌کند. خواهرش از ترس بی‌آبرویی خودکشی می‌کند و برادرش فرمان به خون‌خواهی او برمی‌خیزد اما او هم به قتل می‌رسد و اینجاست که قیصر بی‌خبر از همه جا به خانه برمی‌گردد و متوجه بلایی که سر خانواده‌اش آمده می‌شود.

چگونگی انتقام: قیصر با علم به اینکه گیر می‌افتد و دیگر نمی‌تواند به زندگی عادی‌اش ادامه دهد بی‌پروا وارد میدان می‌شود. او در سه مرحله به میدان می‌رود و برادران آب‌منگل را یکی یکی به قتل می‌رساند. نکته مهم اینجاست که با وجود عشقی که به نامزدش دارد او را رها می‌کند تا انتقام خون خواهر و برادرش را بگیرد.

فروشنده| اصغر فرهادی| 1395

انتقام‌جو: عماد

دلیل انتقام: داستان با اسباب‌کشی یک زوج جوان فرهنگی به خانه‌ای جدید شروع می‌شود؛ خانه‌ای قدیمی که پیش‌تر در اجاره زنی تنها بوده است. یک شب مردی که در گذشته‌ دور با ساکن قبلی خانه مراوداتی داشته بی‌خبر به آن خانه می‌آید و به همسر عماد تعرض می‌کند.

چگونگی انتقام: در فیلم «فروشنده» برخلاف قیصر با یک لات پایین‌شهری روبه‌رو نیستیم. عماد معلم ادبیات و بازیگر تئاتر است و به طور کلی فردی فرهنگی و فرهیخته به حساب می‌اید. با این حال وقتی متوجه تعرض به همسرش می‌شود دیگر نمی‌تواند منتظر قانون بماند و خودش دست به کار می‌شود. مرحله به مرحله دنبال نشانه‌هایی از فرد متعرض می‌گردد و نهایتا او را در قالب پیرمردی که بیماری قلبی دارد می‌یابد و بالاخره انتقامش را می‌گیرد.

لاتاری | محمدحسین مهدویان | 1396

انتقام‌جو: امیرعلی

دلیل انتقام: امیرعلی پسری از طبقه فرودست جامعه است که تلاش می‌کند هرطور شده در لاتاری برنده شود و به همراه نوشین از ایران برود. پیش از اینکه نتیجه لاتاری بیاید، پدر نوشین او را مجبور می‌کند برای آزادی برادرش از زندان برای کار ترجمه به دوبی برود. او بدون اطلاع امیرعلی از ایران خارج می‌شود و بعد از مدتی خودکشی می‌کند.

چگونگی انتقام: در فیلم «لاتاری» انتقام به مقوله‌ای پیچیده بدل می‌شود، پای باندهای قاچاق و امیرهای عرب به میان می‌آید و مسئله کاملا امنیتی می‌شود. امیرعلی به همراه مربی فوتبالش موسی به دوبی می‌رود و آنجا در تعقیب فردی که باعث خودکشی نوشین شده می‌ماند و نهایتا با دخالت یکی از نیروهای وزارت اطلاعات موفق می‌شود انتقام بگیرد. خبر این انتقام در رسانه‌های مختلف دنیا بازتابی جهانی پیدا می‌کند.

شنای پروانه| محمد کارت| 1398

انتقام‌جو: حجت

دلیل انتقام: فیلم در بافت پایین شهر تهران روایت می‌شود. تصویر زنی به اسم پروانه در استخر منتشر شده و همسرش به دلیل بی‌آبرویی او را می‌کشد و به زندان می‌افتد. حجت برادر قاتل، تنها کسی است که پروانه قبل از قتل به او پناه آورده و از یک طرف عذاب وجدان دارد که نتوانسته جلوی مرگ او را بگیرد و از طرفی می‌خواهد هرطور شده عامل انتشار عکس را پیدا کند تا انتقام بگیرد و از طرف دیگر رضایت پدر پروانه را جلب کند و برادرش را از اعدام نجات دهد.

چگونگی انتقام: حجت مسیری طولانی را برای رسیدن به عامل اصلی این بی‌آبرویی طی می‌کند و با اراذل و اوباش زیادی درگیر می‌شود اما نهایتا به نتیجه‌ای می‌رسد که زندگی‌اش را به هم می‌ریزد و نهایتا تصمیم می‌گیرد مانع از آزادی برادرش شود.

خون شد| مسعود کیمیایی| 1398

انتقام‌جو: فضلی

دلیل انتقام: مردی بعد از سالها از زندان آزاد می‌شود و می‌فهمد اعضای خانواده‌اش با حبس او دوران سختی را گذرانده‌اند و حالا در صدد جبران برمی‌آید تا آنها را دورهم جمع کند. در این بین متوجه می‌شود که خواهرش مدام توسط مردی آزار می‌دیده و به دنبال انتقام می‌رود.

چگونگی انتقام: خیلی‌ها معتقدند کیمیایی در این فیلم قصد داشته «قیصر» زمانه امروز را بسازد و سعید آقاخانی در نقش فضلی در جایگاه بهروز وثوقی دهه پنجاه ایستاده است. با این حال انتقام‌جویی از آزارگر خواهر فقط بخش کوتاهی از این فیلم را تشکیل می‌دهد و فضلی بدون اینکه چالشی پیش رو داشته باشد از پس این انتقام برمی‌آید.

پوست شیر| جمشید محمودی| 1401

انتقام‌جو: نعیم

دلیل انتقام: نعیم با بازی هادی حجازی‌فر مردی است که سال‌های مهم عمرش را پشت میله‌های زندان سپری کرده و تمام فکرش دیدار مجدد با دخترش بوده. بلافاصله بعد از رسیدن به دخترش، در یک سفر شمال او را دست می‌دهد و متوجه می‌شود دخترش مورد تجاوز قرار گرفته و سپس به قتل رسیده است.

چگونگی انتقام: نعیم برخلاف ظاهر ساده و مظلومش، در زندان جایگاه والایی داشته و خیلی‌ از خلاف‌کارها و لات‌ولوت‌های تهران، به او مدیونند. با اینکه برای قتل دخترش در آگاهی پرونده دارد و روال قانونی یافتن معمای قتل توسط پلیس جنایی در جریان است اما حس می‌کند از راه قانون به این سادگی‌ها نمی‌تواند به قاتل دخترش برسد. او بعد از دریافت فیلم آزار و اذیت دخترش، طغیان می‌کند و دیگر حاضر نیست یک لحظه هم برای انتقام تردید کند. نعیم به همراه دوستش رضا پروانه و پسری که به دخترش علاقه‌مند بوده این مسیر را طی می‌کند.

[پخش فصل سوم «پوست شیر» از 10 اسفند 1401 آغاز شده و تا پایان فروردین 1402 ادامه خواهد داشت.]

 

منبع: فیلم‌نیوز