جمعه گذشته اتحادیه بازیگران هالیوود شکست مذاکرات با کمپانی‌های بزرگی مثل دیزنی و اپل را رسما اعلام کرد و به صف اعتصاب کنندگان این روزهای هالیوود پیوست.

به گزارش فیلم‌نت‌نیوز، حدود سه ماه پیش انجمن نویسندگان آمریکا در اعتراض به وضعیت دستمزدها و همچنین گسترش هوش مصنوعی دست به اعتصاب زدند و از جمعه گذشته انجمن بازیگران سینمای هالیوود با بیش از 160 هزار عضو به صف این اعتصابات سینمایی پیوستند به طوری که بسیاری از فیلم‌های مهم هالیوودی و مراسم تبلیغاتی آنها در یک بحران بی‌سابقه قرار گرفته است.

در بیانیه اخیر انجمن بازیگران آمریکا آمده است که سرویس‌های استریم مثل نتفیلیکس و آمازون یک فضایی را به وجود آوردند که مثل بازار کار بر اساس قراردادهای کوتاه مدت است اما بخشی دیگر از انجمن بازیگران نگران استفاده از هوش مصنوعی هستند. حالا اتفاقی که رخ می‌دهد علاوه بر توقف تولیدات سینمایی و سریال‌ها، تمام رویدادهای سینمایی پیش رو احتمالا از بین می‌روند، از ماه آینده رویدادهای سینمایی مهمی مثل جشنواره فیلم ونیز و جشنواره تورنتو برگزار خواهد شد در هاله ای از ابهام فرو می روند، آخرین بار در نوامبر 2007 بود که انجمن نویسندگان و فیلمنامه نویسان هالیوود دست به چنین اعتصابی زدند و باعث شدند مراسم مهمی چون گلدن گلوب در آن سال برگزار نشود.

اما امروز دو صنف به صف این اعتصاب‌ها پیوسته است و ممکن است دامنه آن بسیار وسیع تر از تجربیات قبلی باشد، مخصوصا اینکه انجمن بازیگران هالیوود بزرگ‌ترین صنف سینمایی آمریکای شمالی را تشکیل می‌دهد.

این اعتصاب گسترده در صنعت فیلمسازی هالیوود از سال 1960 بی سابقه است و باتوجه به اینکه فروش فیلم‌های مهمی مثل «ماموریت غیرممکن 7» و «اندیاناجونز 5» برخلاف پیش‌بینی‌ها فروش خوبی را تجربه نکردند میتوان این نگرانی را داشت که صنعت فیلم و سریال سازی هالیوود وارد یک بحران بی‌سابقه شده است.

نویسنده: پویا نبی