فیلم «برگ‌های افتاده» هر چند با اکثر فیلم‌های حاضر در هفتادوششمین دوره جشنواره فیلم کن متفاوت بود اما در راستای ساخته‌های قبلی آکی کوریسماکی قرار می‌گیرد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، «برگ‌های افتاده» به کارگردانی آکی کوریسماکی یکی از فیلم‌های مهم حاضر در هفتادوششمین دوره جشنواره فیلم کن بود که توانست جایزه هیئت داوران را هم از این جشنواره کسب کند. «برگ‌های افتاده» یکی از آثار متفاوت این دوره از جشنواره فیلم کن بود اما، اگر با سینمای کوریسماکی آشنایی داشته باشیم از تماشای چنین فیلمی تعجب نخواهیم کرد.

سال‌هاست كه فيلم‌های كوريسماكی به همين نحو نوشته و سپس ساخته می‌شوند… كاراكتر‌های فيلم‌های او هميشه رباتيک و بدون احساس هستند. صورت‌شان و رفتارشان هيچ احساسی را بروز نمی‌دهد. در همين حال ديالوگ‌های عجيب يا خنده‌داری می‌گويند كه كاملا با فضا و موقعيت و چهره و رفتارشان متناقض است. اين اختلاف و تضاد باعث خنده تماشاگر می‌شود. اين‌بار هم كوريسماكی همين مسير را در پيش گرفته است.
«برگ‌های افتاده» به داستان‌های هميشگی اين كارگردان شباهت دارد. اين‌بار دو جوان از طبقه پايين فنلاند، آنسا و هولاپا كه هر دو كارگرهای دون‌پايه هستند با همديگر ملاقات می‌كنند. جرقه‌ای عاشقانه بين اين دو زده می‌شود، اما مشكلاتی بر سر راه رسيدن‌شان به هم وجود دارد، مثل دايم‌الخمری هوپالا يا دست و پا چلفتگی‌اش كه شماره آنسا را دقيقه‌ای بعد از گرفتنش، گم می‌كند…
هنگام نمايش رسمي فيلم، كوريسماكی كه خود را به شخصيت‌های فيلم‌هايش، به همان صورت بی‌احساس شبيه كرده بود، از همان اول و هنگام بالا رفتن از فرش قرمز، شروع به شوخی و سر به سر گذاشتن با عكاسان كرد و موجب خنده تماشاگران حاضر در سالن لومی‌یر كه به‌طور زنده می‌توانند بالا رفتن عوامل فيلم از پله‌ها را هر دفعه دنبال كنند، شد. او به اين شوخی‌هايش در مواجهه با تيری فرمو مدير جشنواره كه هميشه در بالای پله‌ها منتظر كارگردان و گروهش است و سپس در بدو ورود به سالن ادامه داد. او با هوش فراوان همه را در فضایی شاد و مفرح قرار داد. اين كار باعث شد كه تماشاگران به شوخی‌ها و ديالوگ‌های فيلم حتی بيشتر از آنچه كه بايد ری‌اكشن نشان دهند و آماده باشند تا با فيلم و لحن كمدی‌اش ارتباط برقرار كنند. رنگ‌آميزی «برگ‌های افتاده» سرد است تا با فضای موردنظر كارگردان هماهنگ باشد. موسيقی‌هاي زيادی در اين فيلم استفاده شده‌اند كه شايد بزرگ‌ترين تفاوت اين فيلم با فيلم‌های قبلی كوريسماكی باشد. موسيقی‌هایی كه از راك تا شوبرت و تانگوی فنلاندي را در بر گرفته و به صحنه‌هایی با كاراكترهایی بی‌روح زندگی می‌بخشد.
«برگ‌های افتاده» فيلمی كوتاه (یک ساعت و بيست دقيقه) است كه براي جشنواره‌ای مثل كن كه فيلم‌های ۳ و ۴ ساعته در آن امری طبيعی هستند نادر است. فيلمي كوتاه، ساده و بی‌غل و غش كه به نتيجه دلخواهش يعنی فراهم كردن زمانی مفرح براي تماشاگر می‌رسد. «برگ‌های افتاده» قطعا اتفاق عجيب و خارق‌العاده‌ای در جشنواره امسال نيست… در هر صورت «برگ‌های افتاده» فيلمی متفاوت با بقيه فيلم‌های بخش مسابقه، ساده، سر‌راست و جذاب است كه خنده را بر لب تماشاگران می‌آورد.

لادن موسوی

منبع: روزنامه اعتماد