دوات آنلاین :سریال راز بقا به کارگردانی سعید آقاخانی مجموعه طنز جذابی است که توانسته نظر مخاطبان را جلب کند. بازی های خوب، شوخی های سنجیده و بجا و کارگردانی شسته و رفته از ویژگی های این سریال است. در ادامه نقدی بر این مجموعه را بخوانید.

هادی اعتمادی مجد در سینما نوین نوشت: سریال راز بقا با وجه بانمکش درباره «نامیرایی» و البته وامگیری از عنوان معروف مستندهای حیات وحش، کمدی پالوده و تر و تمیزی است. آنقدر شوخی بکر و بامزه و موقعیت کمدی در خود اندوخته که نیازی به بذله گویی سخیف جنسی یا مسخرگی ندارد. کمدی سعید آقاخانی فرزند زمانه خود است و فیلمنامه باظرفیت امیر وفایی را با خوش ذوقی تمام به تصویر کشیده. پای واکسن فایزر را وسط می‌کشد و مواجهه غیر منتظره مردم را با دستفروشی آن و تزریق مضحکترش در خیابان دستمایه خنده قرار می‌دهد! ابایی ندارد از سر به سر سوژه های طاغوتی گذاشتن و نمایش مختصر تصاویر شاه و فرح، رویکرد طنز به روند احضار و بازداشت توسط نهادهای اطلاعاتی یا درگیری رییس جمهور اسبق با محافظش! یا هجو فوق العاده مغفرت طلبیدن باند خلافکار برای درگذشتگان در بحبوحه قتل و جنایت! به قول سید علی صالحی، نویسنده طوری از کنار سوژه گذشته «که نه زانوی آهویِ بی‌جفت بلرزد و نه این دل ناماندگار بی‌درمان»

گرچه سریال راز بقا در لحظاتی یادآور کمدی «روز گراند هاگ» با بازی بیل مورای است.

بهرام افشاری در نقش رحیم، جاندارترین کاراکتر است. یک قطب شرور، چاخان و وراج که هرچند به گفته اطرافیانش به بیماری مردم آزاری مبتلاست(!)، اما به لطف پیش زمینه ذهنی تماشاگر از افشاری و حضور گرم و اکتیو او دوست داشتنی جلوه می‌کند. چه وقتی روی تخت جراحی در نیمه عمل فاش می‌کند اصلاً بیهوش نبوده و چه لحظه دلبری های ناشیانه از دختر مورد علاقه اش! قد بلند افشاری نیز شناسنامه اصیل او برای این شکل از کمدی های نوگرایانه است.

برادرش حاتم با حضور‌ حسن معجونی حرف ندارد! مرد بی شخصیت، متوهم و ابلهی که می‌گوید حاضر است «هر فضاحت و توهین و تحقیر را تحمل کند»، اما جایی در دستگاه دیپلماسی داشته باشد! معجونی نقش را زیرکانه بازی و لودگی اش را استادانه درک و اجرا کرده.

حاجی الماسی با بازی آقاخانی، آدم موجه و جدی داستان هم ایده دقیقی برای ایجاد تضاد و خلق کمدی است. نیما شعبان نژاد پارتنر نزدیک افشاری، مکمل هوشمند و پا در رکابی است. مزه پرانی های به موقع او همان طور است که انتظار داریم. با بی‌حالی و بلاهت خوشایند و ساده‌انگاری فکر شده‌ای که ترسویی بامزه ای هم چاشنی‌اش شده. شعبان نژاد بی‌اغراق متخصص چنین نقش‌هایی شده و هر بار برای هر یک برگ آس رو می‌کند.