سریال «دیو و ماه پیشونی» ساخته حسین قناعت که این روزها از شبکه نمایش خانگی در حال پخش است تلاش کرده تا با رعایت جنبه‌های عامه پسندانه مخاطبان را با اساطیر فرهنگی ایران نیز آشنا کند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز،سریال «دیو و ماه پیشونی» آگاهانه در شرح داستان پرفراز و نشیب خود نقبی به دنیای اساطیر فارس نیز زده است. در طی این مسیر و از زبان کاراکترهای مختلف مخاطب با شاهنامه و فردوسی آشنا می‌شود، با احمد شاملو و کتاب کوچه همراه می‌شود و طی سفر با آرش و سندباد و ارژنگ‌دیو وارد داستان‌های آنها می‌شود و رجعتی هم به لی‌لی‌پوت و آدم‌های ریزه‌میزه‌اش‌‌ می‌کند‌.

سریال «دیو و ماه پیشونی» سریالی در ژانر فانتزی-کودک است و برای همین با زبان شیرین و نافذ برای کودکان روایت می‌شود. اول و قبل از هر چیز داستان تعریف می‌کند. قصه‌گویی برای کودکان همیشه عامل جلب توجه بوده و حسین قناعت هم از همین مسیر آشنا به سراغ جلب کودکان رفته است.

داستانی که «دیو و ماه پیشونی» برای روایت انتخاب کرده پُر از تخیل و رویا و فانتزی و متل و حکایت و افسانه است و در این ماجراها، تیم تولید سریال به تهیه‌کنندگی برادران یاری کوشیده‌اند برای تصویرسازی‌های واقع‌گرا از این همه تخیل بهره بگیرند.

کاستی خاصی در تولید هم به چشم نمی‌خورد و اتفاقا هم تصویرسازی‌های رئال متنوع است و هم تصویرسازی‌های رایانه‌ای پرتعداد‌.

تدوین مناسب «دیو و ماه پیشونی» و استفاده به‌جا از نماهای فانتزی در دل نماهای رئال بسیار باعث ایجاد نوعی هارمونی برای سریال شده و موجب تبدیل سریال به اثری ویژه برای کودک و نوجوان شده است.

«دیو و ماه پیشونی» در برخی سکانس‌ها بر موسیقی و ترانه و آوازخوانی تاکید کرده که یادآور فیلم‌های موزیکال از نوع هندی است. ممکن است مخاطب پیگیر را دچار تردید کند ولی به هر حال وقتی اثری در بخش خصوصی تولید می‌شود و قرار است بازگشت سرمایه به واسطه خرید اشتراک رخ دهد، باید هم از همه عناصر مخاطب‌پسند بهره برد.

سریال «دیو و ماه پیشونی» محصول موسسه سرو رسانه پارسیان به طور گسترده از پلتفرم‌های مختلف فیلمنت، فیلیمو، روبیکا و لنز عرضه شده و کودکان و نوجوانان مخاطب آن هستند.

مسعود احمدی

منبع: سینمامثبت