لارنس فون تریه کارگردان دانمارکی فیلم‌هایی چون «دجال» (Antichrist) و «مالیخولیا» (Melancholia) پس از آنکه در شبکه‌های اجتماعی پیام «جان روس‌ها هم اهمیت دارد» را منتشر کرد با انتقاد مقامات اوکراین مواجه شد.

به گزارش فیلم‌نت‌نیوز، لارس فون تریه سه‌شنبه گذشته (۲۲ اوت) در اینستاگرام به ادامه جنگ خونین روسیه و اوکراین واکنش نشان داد. این نبرد تا امروز جان ۹ هزار شهروند و ۲۰۰ هزار نظامی را گرفته است.

او خطاب «به آقای زلنسکی و آقای پوتین، و مهم‌تر از آن به خانم فردریکسن نخست وزیر دانمارک که دیروز درون یکی از هولناک‌ترین ماشین‌های کشتار عصر حاضر ژست شادی داشت)» می‌نویسد: «جان روس‌ها هم اهمیت دارد! ارادتمند، لارس.»

پیام فون تریه در شبکه اجتماعی ایکس توسط الکسی دنیلوف رئیس امنیت ملی اوکراین بازنشر شده است. او می‌نویسد: جنگ یک فیلم نیست که بازیگران نقش مرده و زنده بازی کنند. پشت هر روس تروریست، یک اوکراینی مرده است. انتخاب میان یک جلاد و قربانی به یک تراژدی تبدیل می‌شود وقتی که هنرمندی طرف جلاد را می‌گیرد.

او سپس «توصیه‌ای ساده» به فون تریه می‌کند: تصور کن که هر روز موشک‌های روسی به سمت شهر تو پرتاب می‌شوند، اینکه پدر یا مادرت کشته می‌شوند، نوه‌ات به روسیه برده می‌شود، و روس‌‌ها به همسرت تجاوز می‌کنند پیش از آنکه خانه‌اش را به آتش بکشند. در این مورد، تصور «انسان‌دوستی» ریاکارانه خصوصیات به کلی دیگری پیدا می‌کند – زندگی واقعی است، نه خیالی.

شایان ذکر است لارنس فون‌تریه در سال 2010 در کنفرانس مطبوعاتی فیلم سینمایی «ملانکولیا» از آدولف هیتلر حمایت کرد و گفت با او احساس همذات پنداری می‌کند، جنجالی بزرگ که باعث اخراج وی از جشنواره فیلم کن شد.