فهرست برندگان جوایز مهم انجمن صنفی کارگردانان آمریکا (DGA) اعلام شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز به نقل از ورایتی، دنیل کوان و دنیل شینرت (که به دنیل‌ها شهرت یافته‌اند)، دو کارگردانی که فیلم کمدی علمی‌تخیلی «همه چیز همه جا به یکباره» را ساخته‌اند، جایزه اصلی انجمن کارگردانان آمریکا (DGA) را دریافت کردند. آنها به سومین زوج کارگردانی تبدیل شدند که توانستند این جایزه را دریافت کنند.

دنیل‌ها در این راه استیون اسپیلبرگ را شکست دادند که با 13 نامزدی و 3 جایزه از انجمن کارگردانان آمریکا، در هر دو زمینه رکورددار محسوب می‌شود. اسپیلبرگ با درام شبه‌خودزندگینامه‌ای «خانواده فیبلمن» به‌دنبال چهارمین جایزه از این انجمن بود. تاد فیلد برای «تار»، جوزف کامینسکی برای «تاپ گان: ماوریک» و مارتین مک‌دونا برای «اشباح اینیشرین/ بنشی‌های اینیشرین» دیگر نامزدهای کسب این جایزه بودند.

دنیل کوان پس از دریافت جایزه گفت: «این یک سال خارق‌العاده برای فیلم کوچک ما بوده که دارد به‌نوعی به مسیر خود ادامه می‌دهد.» این اولین نامزدی انجمن کارگردانان آمریکا برای دنیل‌ها محسوب می‌شود.

انجمن کارگردانان آمریکا از چیزی حدود 19 هزار عضو تشکیل شده است. در طول تاریخچه 75 ساله‌اش، جوایز انجمن کارگردانان آمریکا قابل‌اعتمادترین معیار برای پیش‌بینی جایزه بهترین کارگردان در مراسم اسکار بوده است. در طول این مدت تنها 8 برنده انجمن کارگردانان آمریکا در کسب جایزه اسکار بهترین کارگردانی ناموفق بوده‌اند که تازه‌ترین آنها سم مندس برای فیلم «1917» است که در سال 2020 جایزه انجمن کارگردانان آمریکا را کسب کرد اما جایزه اسکار را به بونگ جون هو برای «پاراسایت/ انگل» واگذار کرد.

در بخش تلویزیونی هم «سرخوشی» (Euphoria) و «بری» (Barry) برندگان اصلی بودند. فهرست برندگان رشته‌های اصلی انجمن کارگردانان آمریکا در سال 2023 به شرح زیر است:

 

بهترین کارگردانی فیلم بلند سینمایی: دنیل کوان و دنیل شینرت برای «همه چیز همه جا به یکباره»

بهترین کارگردان اول: شارلوت ولز برای «افترسان»

بهترین مجموعه درام: «سرخوشی»

بهترین مجموعه کمدی: «بری»

بهترین مجموعه کوتاه یا فیلم تلویزیونی: «ایستگاه یازدهم» (Station Eleven)

بهترین مستند: سارا دوسا برای «آتش عشق»