هر چند به نظر نمی‌رسد خطر از دست رفتن نامزدی آندره‌آ ریسبرو در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن در نودوپنجمین دوره اسکار چندان جدی باشد، اما این انتخاب تردیدهایی را ایجاد کرده و حتی خود آکادمی هم اعلام کرده که در مورد ماجرا تحقیق خواهد کرد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز به نقل از ورایتی، با در نظر گرفتن مورد مشابهی در گذشته که شهره آغداشلو به‌شکل غیرمنتظره‌ای نامزد اسکار شد و در نهایت هم رد صلاحیت نشد، آندره‌آ ریسبرو می‌تواند امیدوار باشد که نامزدی اسکار خود را برای فیلم «به لزلی» (To Lesley) حفظ کند.

در سال 2004، آکادمی برنامه رای‌گیری جدیدی داشت. با این حال، در 20 فوریه 2004، چهار روز قبل از آخرین مهلت رای‌گیری اسکار، یک آگهی چاپی در شماره‌ای از دیلی ورایتی با محوریت نقش قدرتمند شهره آغداشلو در «خانه شن و مه» (2003) منتشر شد.
در این تبلیغ از چهار گزیده از اخبار چاپی و تلویزیونی استفاده شده است که در آن‌ها در مورد جایزه بازیگر نقش مکمل زن بحث می‌شود. سه نفر از آنها از رنه زلوگر به عنوان کسی که در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل زن «برنده می‌شود» و از آغداشلو به عنوان کسی که در این رشته «باید برنده شود» نام بردند.
بروس دیویس، مدیر وقت اجرایی آکادمی، این کار را یک “تبلیغ تهاجمی” نامید.
جفری کاتزنبرگ، رئیس وقت کمپانی دریم‌ورکز، و تری پرس، مدیر بازاریابی استودیو، هر دو پس از بررسی دقیق عذرخواهی کردند و اولی به لس‌آنجلس تایمز گفت: «ما اشتباه بسیار بد و نابخردانه ای مرتکب شدیم.»
آغداشلو در آن سال نهایتا جایزه اسکار را به رنه زلوگر برای فیلم «کوهستان سرد» واگذار کرد.
در حالی که هیچ شکایت رسمی در رابطه با نامزدی ریسبرو در آکادمی ثبت نشده است، برخی از منابع، کمپین تبلیغاتی او را به نقض قوانین آکادمی برای تبلیغات انتخاباتی متهم کردند. آن‌ها از جمله به یکی از پست‌های اینستاگرامی اکانت فیلم «به لزلی» اشاره کرده‌اند که در آن 10 فیلم برتر 2022 از دید ریچارد روپر نقل و در آن مستقیما به بازی کیت بلانشت در فیلم «تار» اشاره شده است. این کار، قانون شماره 11 را نقض می‌کند که در بخشی از آن آمده است: «هر گونه تاکتیکی که “رقابت” را با ذکر نام یا عنوان مشخص کند صراحتا ممنوع است.» آن پست بعدها حذف شد.
اگر کمپین ریسبرو قوانین آکادمی را نقض کرده باشد، این سازمان می‌تواند نامزدی اسکار لغو کند؛ اتفاقی که در تاریخ جوایز اسکار تنها 9 بار رخ داده و البته هیچ‌کدام از این موارد در رشته بازیگری نبوده است.
به گفته منابع، شورای حکام آکادمی قبلا قرار بود این سه‌شنبه تشکیل جلسه دهد و نامزدی ریسبرو را به عنوان بخشی از دستور کار خود مورد بررسی قرار دهد.