به مناسبت فرا رسیدن نوروز 1402، فیلم‌نت نیوز 13 فیلم دیدنی از محصولات روز و کلاسیک سینمای جهان را معرفی می‌کند. پیشنهاد سوم ما، یکی از تحسین‌شده‌ترین کمدی‌های تاریخ سینما است.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، در سومین پیشنهاد فیلم نوروزی‌مان قرار است یک کمدی برجسته را معرفی کنیم. این فیلم ساخته یکی از بزرگ‌ترین فیلمسازان تاریخ سینما است؛ کارگردانی همه‌فن‌حریف که به یک اندازه قدرت ساخت کمدی‌هایی دلنشین و فیلم‌هایی تلخ و درگیرکننده را داشت.

 

نام فیلم: آپارتمان (The Apartment)

کارگردان: بیلی وایلدر

بازیگران: جک لمون، شرلی مک‌لین، فرد مک‌مورای، ری والستون

سال نمایش: 1960

کشور: آمریکا

موفقیت‌ها: برنده پنج جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه غیراقتباسی، بهترین طراحی صحنه فیلم‌های سیاه و سفید، و بهترین تدوین به همراه پنج نامزدی دیگر از جمله در رشته‌های بهترین بازیگر مرد نقش اول، بهترین بازیگر زن نقش اول و بهترین بازیگر مرد نقش مکمل/ برنده سه جایزه بفتا در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد خارجی و بهترین بازیگر زن خارجی/ برنده جایزه بهترین کارگردانی از انجمن کارگردانان آمریکا/ برنده جوایز گلدن‌گلوب بهترین فیلم کمدی، بهترین بازیگر مرد فیلم‌های کمدی یا موزیکال و بهترین بازیگر زن فیلم‌های کمدی یا موزیکال و نامزد جایزه گلدن‌گلوب بهترین کارگردانی/ برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره ونیز/ برنده جایزه بهترین فیلمنامه کمدی از انجمن فیلمنامه‌نویسان آمریکا

خلاصه داستان: فیلم «آپارتمان» درباره کارمندی به نام سی سی باکستر است که در یک شرکت بیمه کار می‌کند. او که مقام پایینی در شرکت دارد برای جلب رضایت مدیران ارشد، ناچار می‌شود گه‌گاهی کلید آپارتمان خود را به آنها بدهد تا چند ساعتی با معشوقه‌های خود تنها باشند. اما زمانی‌که مدیر کل شرکت متوجه ماجرا می‌شود، از او تقاضای عجیبی می‌کند.

امتیاز در وبسایت IMDB (بر اساس 185 هزار رای): 8.3 از 10 (رتبه 101 بهترین فیلم‌های تاریخ سینما به انتخاب کاربران این وبسایت)

لینک تماشا در فیلم‌نت: آپارتمان

چرا این فیلم را ببینیم؟: احتمالا با هر متر و معیاری، «آپارتمان» بیلی وایلدر یکی از دیدنی‌ترین روابط عاشقانه تاریخ سینما را برای ما ساخته است. «آپارتمان» فیلمی با لحظات درخشان کمیک است که هیچ‌کدام از آن لحظات از دل فیلم بیرون نمی‌زنند و بی‌ربط به مسیر حرکت شخصیت‌ها به نظر نمی‌رسند. این فیلم یکی از نقاط اوج کارنامه درخشان و حیرت‌انگیز بیلی وایلدر محسوب می‌شود. از سوی دیگر، «آپارتمان» یکی از خوشبینانه‌ترین آثار وایلدر هم هست. در بسیاری از شاهکارهای وایلدر (حتی در برخی از آثار کمدی او مثل «بعضی‌ها داغشو دوست دارن») می‌توان رگه‌هایی از بدبینی و نوعی از کلبی‌مسلکی را تشخیص داد. اما «آپارتمان» به ما نشان می‌دهد که چطور عشق واقعی می‌تواند انسان را ارتقاء دهد.