درخشش خیره‌کننده در نقش منصور در سریال «پوست شیر»، پس از موفقیت در فیلم «تومان» می‌تواند دومین نقطه عطف کارنامه هنری مجتبی پیرزاده تلقی شود.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، مجتبی پیرزاده از آن جمله بازیگرانی است که نشان می‌دهند نقش کوچک و بزرگ وجود ندارد بلکه بازیگر کوچک و بزرگ وجود دارد. پیرزاده، با تسلطی مثال‌زدنی، می‌تواند هر نقش کوتاهی را به یک برگ برنده تبدیل کند. در این مطلب نگاهی به فعالیت‌های او انداخته‌ایم.

مجتبی پیرزاده متولد 11 دی 1364 و دارای مدرک لیسانس بازیگری از دانشگاه سوره است.

پیرزاده ابتدا در تئاتر اسم‌ورسمی پیدا کرد. بازی در نمایش‌هایی چون «باغ آرزوها»، «مرگ فروشنده» و «سقراط» از جمله دستاوردهای او روی صحنه نمایش به شمار می‌رود. پیرزاده علی‌رغم شهرتی که با بازی در چند فیلم و سریال مهم به دست آورده، هنوز هم از حوزه تئاتر دور نشده است. بدون شک تجربه بازی روی صحنه تئاتر نقش مهمی در پختگی و موفقیت او ایفا کرده است.

پیرزاده با بازی در فیلم «پل خواب» (اکتای براهنی) وارد سینما شد. او در آن فیلم با بازیگرانی همچون ساعد سهیلی و هومن سیدی همبازی بود و نشان داد که می‌توان بیشتر روی او حساب کرد. حضور در فیلم‌هایی چون «یک روز به‌خصوص» (همایون اسعدیان) و به‌خصوص «فروشنده» (اصغر فرهادی) به دیده شدن بیشتر پیرزاده کمک کرد.

جالب است بدانید که یکی از اولین بازی‌های مهم و دیده‌شده مجتبی پیرزاده در سینما در فیلمی به کارگردانی جمشید محمودی (کارگردان «پوست شیر») بود. حضور موفق پیرزاده در نقش مکمل فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» در کنار محسن تنابنده، گامی رو به جلو برای این بازیگر مستعد محسوب می‌شد.

علی‌رغم بازی در آثار مهمی چون «مجبوریم» (رضا درمیشیان) و «غلامرضا تختی» (بهرام توکلی)، این حضور درخشان در فیلم «تومان» (مرتضی فرشباف) بود که جایگاه پیرزاده را تثبیت کرد. زوج فوق‌العاده میرسعید مولویان و مجتبی پیرزاده، ترکیبی ساخته بود که اکثر تماشاگران «تومان» را تحت تاثیر قرار داد. پیرزاده برای بازی در «تومان» نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل از جشنواره فیلم فجر شد.

آخرین بازی سینمایی پیرزاده تا امروز، حضور در فیلم «سینما متروپل» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر است که در چهل‌ویکمین دوره جشنواره فیلم فجر موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین فیلم شد. پیرزاده در «سینما متروپل» نقش اصلی را بر عهده داشت.

اما مسیر طولانی ستاره‌شدن مجتبی پیرزاده با «پوست شیر» به اوج خود رسید. او با گریمی ویژه در این سریال نقش یک قاتل را با مهارتی مثال‌زدنی بازی کرد و با وجود حضور اندک، بسیاری از تماشاگران «پوست شیر» را شگفت‌زده کرد. بازی کنترل‌شده و درون‌گرایانه پیرزاده با تحسین عمومی روبه‌رو شد و به نظر می‌رسد از این به بعد باید شاهد حضور پررنگ‌تری از او فیلم‌ها و سریال‌های مهم باشیم.