به مناسبت عرضه فیلم «رنفیلد» در پلتفرم فیلم‌نت، به معرفی این فیلم کنجکاوی‌برانگیز پرداخته‌ایم.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، بعید است کسی با اسطوره دراکولا آشنا نباشد. از زمانی که رمان «دراکولا» به قلم برام استوکر در سال 1897 منتشر شد تا همین امروز، بیش از 125 سال است که شخصیت دراکولا جایگاه ویژه‌ای نزد چند نسل از مردم سرتاسر جهان را به خود اختصاص داده است. اگر نگاهی به فهرست فیلم‌هایی بیاندازیم که در طول تاریخ سینما در مورد دراکولا ساخته شده‌اند (به‌جز آن‌هایی که ممکن است به‌شکل غیرمستقیم تحت تاثیر این کاراکتر و این داستان قرار داشته باشند) از بلندبالا بودن این فهرست شگفت‌زده خواهیم شد. در چنین شرایطی، عجیب نیست که در طول تاریخ با آثاری روبه‌رو شده‌ایم که نگاه‌های متفاوتی به این پدیده جهانی داشته‌اند.

فیلم «رنفیلد» (2023) یکی از این آثار است. آن‌ها که با داستان دراکولا آشنایی داشته باشند احتمالا شخصیت رنفیلد را هم به خاطر می‌آورند. رنفیلد، خدمتکار وفادار و متعصب کنت دراکولا است که در داستان برام استوکر در یک آسایشگاه اقامت کرده و توسط دکتر جان سوارد تحت درمان قرار می‌گیرد. حالا با فیلمی روبه‌رو هستیم که با محوریت این شخصیت ساخته شده است. در این‌جا رنفیلد (با بازی نیکلاس هولت) از دست دستورهای کنت دراکولا (نیکلاس کیج) و محدودیت‌هایی که ناچار است به‌خاطر خدمت به این خون‌آشام متحمل شود خسته شده است و می‌خواهد زندگی خودش را داشته باشد. همچنین در این فیلم با چند شخصیت جدید همچون یک زن پلیس به‌شدت عمل‌گرا و خشن روبه‌روییم.

«رنفیلد» را کریس مک‌کی کارگردانی کرده که پیش از این سابقه کارگردانی آثاری همچون انیمیشن محبوب «لگو بتمن مووی» (2017) و تدوین فیلم «لگو مووی» (2014) را در کارنامه دارد. در کنار نیکلاس هولت و نیکلاس کیج، بازیگران دیگری چون آکوافینا، بن شوارتز و شهره آغداشلو نیز در «رنفیلد» نقش‌آفرینی کرده‌اند.

شاید کنجکاوی‌برانگیزترین جنبه «رنفیلد» (جدا از حضور نیکلاس کیج در نقش دراکولای خون‌آشام) لحن کمیک غلیظی باشد که با ویژگی‌های ژانر وحشت ادغام شده و ترکیب جالبی را پدید آورده است.

«رنفیلد» در مجموع با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد. در وبسایت راتن تومیتوز، 57 درصد از 258 نقد منتشرشده بر این فیلم مثبت هستند. برآیند نظر منتقدان در راتن تومیتوز می‌گوید هر چند «رنفیلد» نمی‌تواند بهترین استفاده ممکن را از ترکیب ستاره‌ها و ایده اولیه‌اش داشته باشد اما ویژگی‌های کمیک و ترسناک در این فیلم به‌اندازه‌ای با یکدیگر آمیخته شده‌اند که بر تماشاگر تاثیر بگذارند. همچنین امتیاز «رنفیلد» در وبسایت متاکریتیک (بر اساس 49 یادداشت) 53 از 100 است.

با مراجعه به این آدرس می‌توانید فیلم «رنفیلد» را با زیرنویس فارسی در پلتفرم فیلم‌نت تماشا کنید.