کتاب سینمایی «هفتاد و پنج سال اول به روایت بهمن فرمان‌آرا» توسط نشر چشمه / گیلگمش اواخر سال 1399 وارد بازار نشر شده است. این کتاب به زندگی خصوصی و حرفه ای بهمن فرمان‌آرا کارگردان شناخته شده سینمای ایران می‌پردازد.

به گزارش فیلم‌نت‌نیوز، بهمن فرمان آرا بی شک یکی از تاثیرگذارترین و مهم‌ترین سینماگران پیش از انقلاب است که تاثیر حضورش صرفا محدود به کارگردانی فیلم‌های مهمی چون: «شازده احتجاب» و «سایه های بلند باد» نمی شود، او جزو اولین برگزار کنندگان برنامه های تلویزیونی در تاریخ این سرزمین بوده است و همچنین تهیه کننده تعدادی از مهمترین فیلم‌های موسوم به موج نو سینمای ایران از جمله: «کلاغ» ساخته بهرام بیضایی، «گزارش» ساخته عباس کیارستمی و «شطرنج باد» ساخته محمدرضا اصلانی.

اکنون محسن آزرم به همت نشر چشمه کتابی را منتشر شده با نام «هفتاد و پنج سال اول به روایت بهمن فرمان آرا» که به زندگی خصوصی و حرفه‌ای این فیلمساز شناخته شده با نثری شیوا و شیرین می‌پردازد. فرمان‌آرا در این کتاب از کودکی خود، ازدواج، دوران و علت مهاجرت، فضای پس از انقلاب، چگونگی تولید آثاری که تهیه کرده است و دوستی با افرادی چون عباس کیارستمی، هوشنگ گلشیری، احمد پژمان و عزت الله انتظامی سخن گفته است.

کتاب «هفتاد و پنج سال اول به روایت بهمن فرمان‌آرا» در 710 صفحه، توسط انتشارات چشمه / گیلگمش و در قیمت 200 هزار تومان عرضه شده است.

به افرادی که علاقمند به تاریخ شفاهی سینمای ایران هستند خواندن این کتاب را توصیه می‌کنیم.

در بخشی از این کتاب آمده است:

فیلمنامه «شازده احتجاب» را دوبار دادیم به وزارت فرهنگ و هنر. اسمش را هم گذاشته بودیم «یک گور برای دو زن» بار اول نویسنده ها هوشنگ گلشیری و من بودیم و بار دوم فریده لبافی نژاد، همسرم. بار اول گفتند نمی‌شود بسازیدش. ساختش صلاح نیست. بار دوم که اسم ما دو تا در صفحه اولش نبود گفتند چه فیلمنامه ی خوبی. این فیلمنامه شایسته تقدیر است. زنگ زده بودند که همسرم فیلمنامه دیگری هم برایشان بنویسد. فیلم را که داشتیم می‌ساختیم فکر کردیم چرا همان «شازده احتجاب» اسم فیلم نباشد؟

 

رض