در تازه‌ترین قسمت از سریال «آفتاب‌پرست»، پژمان جمشیدی در نقش زن ظاهر شد؛ آنچه در این سال‌ها از این کمدین توانا ندیده بودیم. به همین بهانه بد نیست نیم‌نگاهی به مردان زن‌پوش سینما و تلویزیون ایران بیندازیم. بعضی از آنها واقعا تماشایی بودند.

محمود بصیری: اولین مرد سینمای ایران که زن‌پوشی کرد او بود. محمود بصیری اواسط دهه شصت در فیلم سینمایی «دستفروش» به کارگردانی محسن مخملباف نقش یک پیرزن را با گریم بسیار سنگین ایفا کرد، اما واقعا خیلی از کسانی که اولین بار این فیلم را دیدند نتوانستند تشخیص بدهند که در حال تماشای یک مرد بوده‌اند.

اکبر عبدی: استاد چیره‌دست این داستان اکبرآقای عبدی است؛ کسی که به خاطر بازی در نقش مادر رضا عطاران در «خوابم میاد» سیمرغ گرفت. او سال‌ها پیش‌تر در فیلم تماشایی و البته پرحاشیه «آدم‌برفی» هم زن‌پوشی کرده بود؛ تجربه‌ای که بعدها در «خواب‌زده‌ها» و «جنس لطیف» نیز برای این بازیگر تکرار شد.

فرهاد آئیش: در فیلم تماشایی مکس، در چند سکانس با پوشش زنانه ظاهر شد و نمایشی بسیار زیبا و تحسین‌برانگیز داشت.

امین حیایی: او هم یکی از مشهورترین مردان زن‌پوش سینمای ایران است. حیایی در فیلم «مزاحم» به زیبایی از عهده ایفای نقش یک زن برآمده و تقابل جذابی با مرحوم خسرو شکیبایی داشته است.

ارژنگ امیرفضلی: در فیلم کمدی «لازانیا» در نقش یک زن ظاهر شد.

محسن تنابنده: زن‌پوشی او به سریال «ابله» در شبکه نمایش خانگی مربوط می‌شود.

جواد رضویان: در چند سکانس از کمدی «کلاهی برای باران» در نقش یک زن ظاهر شد. رضویان در این فیلم چند گریم و پوشش متفاوت دیگر هم داشت.

مهران غفوریان: از جمله آیتم‌های موفق «شوخی کردم» به بازجویی شدن‌های مهران غفوریان برمی‌گشت. در یکی از این آیتم‌ها که فوق‌العاده هم بامزه شده بود، غفوریان در نقش مادر متهم ظاهر شد.

سایرین: برخی مردان دیگر هم در سینمای ایران نقش زن را بازی کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: مهران رجبی در تله‌فیلم «آخرخلاف»، سپند امیرسلیمانی در تله‌فیلم «کلاه‌گیس»، امیرحسین رستمی در تله‌فیلم «مرد خاکستری»، نادر سلیمانی در فیلم «پسر تهرونی»، حسین یاری در فیلم «معادله»، مجید صالحی در «شاخه‌گلی برای عروس» و سعید پورصمیمی «قاعده بازی».