هریسون فورد بازیگر و ستاره شناخته شده سینمای هالیوود که تا چندی پیش فیلم سینمایی «ایندیاناجونز» را روی پرده‌های سینما داشت به خبر کشف مار تاکیمنویدس هریسون‌فوردی واکنش نشان داد.

دانشمندان ماری که به تازگی در پرو کشف شده را با الهام از هریسون فورد نام‌گذاری کردند. فورد در پنج فیلم نقش «ایندیانا جونز» (Indiana Jones) را بازی کرده که مار را جانور خوشایندی نمی‌داند. او در برخورد با مار جمله معروفش را می‌گوید: مار، چرا باید مار باشد؟

این مار که مه ۲۰۲۲ در کوهستان‌های آند کشف شده و طول آن به ۱۶ اینچ می‌رسد «تاکیمنویدس هریسون‌فوردی» نامیده شده. دانشمندان می‌گویند برای تجلیل از فورد به خاطر فعالیت‌هایش در زمینه محافظت از محیط زیست نام این ستاره سینما را روی این ما گذاشته اند.

هریسون فورد ۸۱ ساله با انتشار بیانیه طنزآمیزی به این ادای احترام دانشمندان واکنش نشان داده و می‌گوید: این دانشمندان نام من را روی این جانوران می‌گذرند، اما همیشه جانورانی را انتخاب می‌کنند که بچه‌ها را وحشت‌زده می‌کند. متوجه نمی‌شوم. من اوقات فراغتم را گلدوزی می‌کنم. برای گیاهان ریحان لالایی می‌خوانم تا از تاریکی شب نترسند.

او اضافه می‌کند: این کشف جدا از شوخی باعث افتخار است. یادآوری می‌کند که هنوز در حیات وحش چیزهای زیادی برای یاد گرفتن وجود دارد و اینکه انسان‌ها بخش کوچکی از یک زیست‌کره به‌شدت گسترده‌اند. در این سیاره، سرنوشت‌ها در هم تنیده شده و در همین لحظه، یک میلیون گونه جانوری در مرز فراموشی‌اند. ما تعهدی وجودی داریم که رابطه معیوب خود با طبیعت را اصلاح کنیم و از مکان‌هایی که دربرگیرنده زندگی است را محافظت کنیم.

این مار سومین جانوری است که دانشمندان نامش را این بازیگر الهام می‌گیرند. پیش‌تر یک مورچه فیدوله هریسون‌فوردی و یک عنکبوت کالدونیا هریسون‌فوردی نامیده شده بود!