روز گذشته برای اولین بار انیمیشن «پسر و مرغ ماهی‌خوار» جدیدترین ساخته میازاکی در جشنواره تورنتو به روی پرده رفت.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، گی‌یرمو دل تورو کارگردان مکزیکی پنجشنبه شب در افتتاحیه انیمه «پسر و مرغ ماهی‌خوار» (The Boy and the Heron) ساخته هایائو میازاکی در جشنواره تورنتو حضور غیرمنتظره‌ای داشت و از فیلمساز ژاپنی ستایش کرد.

کامرون بیلی مدیر عامل جشنواره این کارگردان برنده اسکار را پرشورترین هوادارا میازاکی می‌خواند و او را روی صحنه فرامی‌خواند. دل تورو روی صحنه می‌گوید: این اولین جمع از مخاطبین خواهند بود که خارج از ژاپن این فیلم را می‌بینند. این یک افتتاحیه جهانی لعنتی است!

دل تورو تأکید می‌کند: انیمیشن فیلم است، اما فیلم امشب فراتر از این می‌رود. انیمیشن هنر است. او میازاکی را موتسارت زمانه می‌خواند.

او ادامه می‌دهد: میازاکی به اعتقاد من، بزرگترین کارگردان انیمیشن تاریخ است و غنای فیلم‌هایش با دیالوگ‌ها و پرسش‌ها به اندازه خود اوست. این آثار ساده نیستند، اما فیلم‌هایی‌اند که کارگردان را چنان صمیمانه به تصویر می‌کشند که احساس می‌کنید با او در گفت‌وگو هستید و فیلم‌های متناقض‌نمایی‌اند زیرا او درک می‌کند زیبایی نمی‌تواند بدون وحشت وجود داشته باشد.

دل تورو  در پایان گفت: پرواز، امید، یأس، قدرت معصومیت، معصومیت بزرگ. هر تمثیل او به تمثیل بدل می‌شوند  پر از باور به انسانیت و پر از غم‌خواری برای انسان است. فیلم امشب از این قائده مستثنی نخواهد بود.

دل تورو سال گذشته استاپ-موشن «پینوکیو» (Pinocchio) را برای نتفلیکس ساخته و تهیه‌کننده انیمیشن «گربه چکمه‌پوش» (Puss in Boots) دریم‌ورکس بوده است.

این اولین بار است که یک فیلم ژاپنی جشنواره فیلم تورنتو را افتتاح می‌کند.

منبع و ترجمه: سایت 30نما