با اعلام اسامی برندگان سی‌وهشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ساندنس مشخص شد که دو سینماگر ایرانی در مجموع سه جایزه از این جشنواره معتبر دریافت کرده‌اند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز به نقل از ورایتی، فهرست برندگان سی‌وهشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ساندنس اعلام شد. طبق این فهرست، در بخش مسابقه فیلم‌های دراماتیک آمریکایی، جایزه بزرگ هیئت داوران به فیلم «هزار و یک» (A Thousand and One) به کارگردانی اِی. وی. راکوِل رسید. در این بخش فیلم «نسخه فارسی» (The Persian Version) به کارگردانی مریم کشاورز دو جایزه بهترین فیلمنامه (نوشته خود کشاورز) و بهترین فیلم از نگاه مخاطبان را دریافت کرد.

اما در بخش مسابقه فیلم‌های دراماتیک سینمای جهان هم یک سینماگر ایرانی موفق به کسب جایزه شد. جایزه بزرگ هیئت داوران در این بخش به «اسکرپر» (Scrapper) به کارگردانی شارلوت رگان رسید. در این بخش فیلم «شیدا» به کارگردانی نورا نیاسری (محصول استرالیا) جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان را به دست آورد.

جوایز بزرگ دو بخش مسابقه فیلم‌های مستند آمریکایی و مسابقه فیلم‌های مستند سینمای جهان هم به ترتیب به «رفتن به مریخ: پروژه نیکی جیووانی» (Going to Mars: The Nikki Giovoanni Project) به کارگردانی جو بروستر و میشل استفنسن، و «خاطره ابدی» (The Eternal Memory) به کارگردانی میت آلبردی رسید.

سی‌وهشتمین دوره جشنواره فیلم ساندنس از 19 تا 29 ژانویه (29 دی تا 9 بهمن) در حال برگزاری است. در این دوره هیچ فیلمی از سینمای ایران در جشنواره ساندنس پذیرفته نشده بود.